Ruská státní banka sníží úrokové sazby úvěrů poskytnutých na zimní olympijské hry

Ruská státní rozvojová banka Vněšekonombank (VEB) prodlouží dobu splatnosti a sníží úrokové sazby úvěrů poskytnutých na zimní olympijské hry v Soči. Podle informací agentury Reuters to uvedl ředitel zadlužené instituce. Tu zasáhly západní protiruské sankce vyvolané přístupem Ruska v ukrajinské krizi. Tento krok má dlužníkům pomoci se splácením úvěrů.

VEB půjčovala obrovské částky na finančně problematické iniciativy, jako byly infrastrukturní projekty pro zimní olympijské hry v Soči v roce 2014. Západní sankce uvalené na VEB a některé další ruské finanční instituce omezují jejich přístup na finanční trhy. Vláda v Moskvě odhaduje, že VEB by mohla potřebovat státní pomoc ve výši až 1,2 bilionu rublů (447 miliard korun)

Ředitel banky Sergej Gorkov po schůzce dozorčí rady řekl, že objem úvěrů na olympijské projekty přesahuje 200 miliard rublů (74,5 miliardy Kč). Restrukturalizovány budou na 25 let.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv, který je předsedou rady, prohlásil, že nová strategie banky, která bude přijata v září, by měla usilovat o to, aby banka „nebyla tolik věřitel jako moderátor půjček“.

Ani Gorkov ani Medveděv ale podle agentury Reuters podrobněji nesdělili, kolik bude státní pomoc pro VEB činit celkem.

Ministr hospodářství Alexej Uljukajev včera novinářům sdělil, že VEB by jenom letos mohla potřebovat 260 miliard rublů ze státního rozpočtu na splácení zahraničního dluhu.

Banka uvažuje o prodeji části svého majetku, včetně svého podílu na moskevské burze cenných papírů. Dozorčí rada podle Gorkova také schválila prodej akcií VEB ve státním plynárenském podniku Gazprom.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruská státní banka sníží úrokové sazby úvěrů poskytnutých na zimní olympijské hry Foto: Iurii Osadchi / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.