Ruská plynárenská společnost Gazprom bude letos méně investovat

Ruský plynárenský gigant Gazprom sníží pro letošní rok kapitálové výdaje na 30 miliard dolarů (735 miliard korun) z loňských 38 miliard dolarů. Vývoj trhu a politická situace totiž vytvořila obtížné podnikatelské prostředí. Oznámilo to dnes vedení firmy. 

Omezení investic nebude mít podle Gazpromu vliv na výstavbu plynovodů do Číny. Gazprom nyní podle agentury Reuters investuje mnohem méně než v letech 2010 až 2013, kdy jeho roční kapitálové výdaje dosahovaly v průměru téměř 44 miliard dolarů. Firma již minulý týden oznámila, že její čistý zisk v prvních třech čtvrtletích loňského roku klesl o 35 procent na 556 miliard rublů (zhruba 200 miliard korun). Na výsledky podniku měly negativní dopad spory s Ukrajinou a ztráty spojené s poklesem kurzu rublu.

Gazprom minulý týden rovněž oznámil, že se rozhodl pozastavit plány na rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Firma již začátkem loňského prosince oznámila zrušení plánu na výstavbu plynovodu South Stream, který měl přivádět ruský plyn přes Černé moře do střední Evropy.

Šéf podniku Alexej Miller v prosinci prohlásil, že Gazprom se rozhodl přehodnotit strategii pro evropský trh. Firma se již podle něj nehodlá starat o výstavbu infrastruktury pro rozvod ruského plynu po Evropské unii, potrubí nutné pro dodávky plynu konečným spotřebitelům tak budou muset zajistit evropské plynárenské podniky.

 

Zdroj: ČTK

Ruská plynárenská společnost Gazprom bude letos méně investovat Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.