Ruská plynárenská firma Gazprom ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk

Největší ruská plynárenská firma Gazprom v rámci třetího čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 200,5 miliardy rublů (73,5 miliardy korun). Před rokem zisk dosahoval na 102,2 miliardy rublů, informovala o tom ve středu firma.

Čtvrtletní zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 191,1 miliardy rublů. Tržby se zvýšily na 1,43 bilionu rublů (524,4 miliardy korun) z 1,26 bilionu v loňském třetím kvartálu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě. Generální ředitel Alexej Miller koncem září uvedl, že firma vidí v dlouhodobém horizontu prostor pro zvyšování exportu do Evropy a Turecka, a to kvůli poklesu těžby plynu v tomto regionu.

 

Zdroj: ČTK

Ruská plynárenská firma Gazprom ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.