„Ruské parlamentní volby dopadnou tak, jak si přejí tamní politické špičky,“ říká Kučera

Ruskem, kde už v září proběhnou parlamentní volby, stále zmítá ekonomická krize. Ačkoliv se letošní výhled na ruský hrubý domácí produkt zlepšuje, důvěra spotřebitelů stále klesá. Režim prezidenta Vladimira Putina však neponechává nic náhodě a podle ekonomického analytika společnosti RSJ Jakuba Kučery tak volby dopadnou podle představ prezidenta.

Zatímco ruský HDP v minulém roce poklesl o více než 3 procenta, tak v letošním roce se předpokládá, že to bude do dvou procent. I kurz rublu se ustálil na 65 rublech za jeden americký dolar.

Na druhou stranu jsou zde i statistiky, které dokazují, že ruská ekonomika ještě nedosáhla svého dna. „Například důvěra spotřebitelů se nadále propadá. Opět se propadl prodej aut. Vypadá to, že nyní se váha krize přesouvá na ruské obyvatelstvo,“ řekl na rádiu Zet Kučera. To se navíc pomalu spokojuje s málem. Například podle nedávného průzkumu veřejného mínění se ukázalo, že Rusům stačí k životu 240 korun na den. „Což je mimochodem průměrný čistý příjem v Keni,“ dodal Kučera.

O tom, že není vše na dobré cestě, vypovídají i výroky prezidenta Putina. „V prosinci mluvil o tom, že už konečně ruská ekonomika dosáhla jistého dna a teď přijde vzestup. Naposledy už mluvil o tom, že pokles pokračuje a spíše už je možné nahmatat dno a žádný vzestup zatím ještě nepřijde. To potvrdil i premiér Medvěděv, který svým spoluobčanům oznámil, že si nemohou myslet, že stagnace bude trvat pouze rok,“ řekl Kučera a dodal, že od mírného optimismu se ruští politici dostali k jisté apatii.

Ke konkrétním krokům, jak situaci roky zlepšit, však zatím nedochází, i když se o nich mluví. To právě souvisí s nadcházejícími volbami. Například už od začátku roku zaznívá z úst tamních politických špiček, že by bylo dobré osekat výdaje státního rozpočtu. „Tady to ale naráží na problém, že jednu velkou část výdajů tvoří výdaje na obranu a armádu. Ta se ale těší zvláštnímu postavení. Dalo by se říci, že škrtat prostředky na obranu a armádu je dnes v Rusku tabu. Další velkou položkou na straně výdajů v ruském státním rozpočtu jsou sociální transfery. To je samozřejmě velký problém z politického hlediska,“ uvedl analytik.

I když je Putinova popularita stále velmi vysoká, prezident nechce podle Kučery nechat před volbami nic náhodě. „Nejsou to žádné velké změny, ale pomaličku utahuje šrouby. Jedná se například o zpřísnění některých zákonů. Nyní se také bude vytvářet Národní garda, což bude nová bezpečnostní složka, která bude přímo podřízená Kremlu. Je vidět, že byť se ruské obyvatelstvo přímo nechystá vystoupit proti režimu, tak režim nic neponechává náhodě a připravuje se na případné protesty,“ řekl. Proto se i Kučera domnívá, že volby dopadnou zcela určitě tak, jak si přejí ruské politické špičky.

 

 

Celý rozhovor s ekonomickým analytikem společnosti RSJ Jakubem Kučerou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Ruské parlamentní volby dopadnou tak, jak si přejí tamní politické špičky,“ říká Kučera Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.