Ruská měna se dále propadá, je na rekordním minimu

Ruský rubl dnes ráno dosáhl rekordního minima vůči dolaru i euru. Měna se propadá kvůli rozhodnutí ropného kartelu OPEC z minulého čtvrtka. Členské země se rozhodly prozatím nezasahovat proti poklesu cen ropy. Ruská měna slábne i v důsledku sankcí ze strany západních zemí. Rubl vůči dolaru klesl o tři procenta na 52 RUB/USD. Proti euru oslabil o 2,5 procenta na 64,55 RUB/EUR. 

Pokračující oslabování rublu podpořily nepříznivé údaje z Číny. Světové ceny ropy se dnes ráno v Asii propadly na více než pětiletá minima. Export ropy a plynu tvoří asi dvě třetiny celkového ruského vývozu, ruskému rozpočtu tak hrozí výrazný výpadek příjmů. Vedle propadu cen ropy se na oslabování rublu podílí i negativní vývoj ruské ekonomiky a západní sankce proti Rusku.

Do kurzu rublu se promítly i údaje, podle nichž se aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu zpomalila na nejnižší tempo za osm měsíců. Čína je jedním z nejvýznamnějších odběratelů ruských surovin.

Ruská centrální banka přestala 10. listopadu stanovovat pro kurz rublu fluktuační pásmo a nechala jej volnému pohybu, což kurz měny dočasně ustálilo. Banka ale dala najevo, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na trhu intervenovat.

„Hlavní otázkou pro aktéry na ruském trhu je, jak rychle centrální banka zasáhne do toho, co se děje,“ řekl agentuře Reuters Gleb Zadoja z moskevské investiční skupiny Profit. Centrální banka od uvolnění kurzu zatím na trhu neintervenovala.

Zdroj: ČTK

Ruská měna se dále propadá, je na rekordním minimu Foto: Shutterstock: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.