Ruský ministr zahraničí rozumí Tsiprasově politice a doufá, že Brusel Řecko uchrání

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že „dobře rozumí“ politice řeckého premiéra Alexise Tsiprase a doufá, že Brusel uchrání Řecko před „scénářem s neblahými následky“. Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP uvedlo v pondělním prohlášení.  

„Sergej Lavrov vyjádřil své pochopení kroků, které podnikl Alexis Tsipras,“ stojí podle AFP v komuniké, kterému předcházel telefonát Lavrova s jeho řeckým protějškem Nikosem Kotziasem.

Podnět k telefonickému rozhovoru podle ruské diplomacie vzešel ze strany Řecka. Oba ministři rovněž diskutovali o perspektivách rozvoje bilaterálních vztahů.

Tsipras po neúspěšných několikaměsíčních jednáních s mezinárodními věřiteli o dalších penězích pro Řecko ohlásil na 5. července referendum o požadavcích věřitelů. Země i proto počínaje pondělkem zavedla omezení pohybu kapitálu. Řecké banky a aténská burza zůstanou zavřené nejméně do příštího pondělí.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že Moskva v souvislosti s finanční krizí v Řecku dění v Evropské unii „velmi pozorně“ sleduje. „Máme obavy z možných nepříznivých důsledků na celou EU,“ uvedl podle agentury Reuters Peskov.

Tsipras v posledních několika týdnech uskutečnil dvě cesty do Ruska. Ve druhé polovině června diskutoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska. Případnou finanční pomoc Ruska podlomené řecké ekonomice ale podle dostupných zpráv neprojednávali. Při dubnové návštěvě Moskvy Tsipras zopakoval, že jeho země nesouhlasí se západními sankcemi uvalenými na Rusko kvůli krizi na Ukrajině.

 

Zdroj: ČTK

 

Ruský ministr zahraničí rozumí Tsiprasově politice a doufá, že Brusel Řecko uchrání Foto: Iurii Osadchi Shutterstock.com: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.