Ruské ministerstvo obrany letos sníží své výdaje o pět procent, neovlivní to ale bojeschopnost

Ruské ministerstvo obrany v letošním roce zmenší výdaje o pět procent. To ale nemá neovlivnit bojeschopnost ozbrojených sil, ani bezpečnost země. Informoval o tom deník Vedomosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj z vedení ministerstva obrany.

Na ruské armádě se až dosud nešetřilo, nehledě na ekonomické potíže země, způsobené poklesem cen ropy na světovém trhu; ropa je přitom hlavní položkou v ruském exportu. Moskvě navíc působí ekonomické potíže i protiruské sankce, které Západ přijal po ruské anexi Krymu a po vypuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny.

Škrty se podle deníku mají týkat hlavně zakázek na nové zbraně, výzkumu a modernizace, které tvoří více než dvě třetiny obranných výdajů (68 procent). Platy vojáků se za žádných podmínek nesníží, zdůraznil zdroj, na který se list odvolává.

Podle deníku se šetřit nebude ani na budování nových jednotek, ani na operaci v Sýrii, kde od konce loňského září ruské letouny podporují síly prezidenta Bašára Asada.

V letošním rozpočtu se počítalo s výdaji na obranu ve výši 3,14 bilionu rublů (bezmála bilion korun), nebo-li čtyř procent hrubého domácího produktu; rezort by tedy měl ušetřit okolo 160 miliard rublů (asi 51 miliard korun). Rozhodující část této sumy - asi 150 miliard - se má ušetřit na nákupech zbraní.

To je podle analytika Ruslana Puchova v době recese pochopitelné a nepoškodí to bezpečnost země. Další škrty ve stejném tempu by ale obranyschopnost ohrozit mohly, tvrdí expert.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruské ministerstvo obrany letos sníží své výdaje o pět procent, neovlivní to ale bojeschopnost Foto: Yury Dmitrienko / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

    Byznys ·

    České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

  2. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.