Ruský miliardář musí prodat naleziště zemního plynu, nařídili mu to Britové

Ruský miliardář Mikhail Fridman se musí do šesti měsíců zbavit svých nalezišť zemního plynu v Severním moři. Podle BBC to jeho firmě LetterOne Group v souvislosti s protiruskými sankcemi ze strany Evropské unie nařídila Velká Británie.

Firma aktiva v Severním moři získala jako součást ropné a plynové divize německé společnosti RWE, kterou koupila za 5,1 miliardy eur. Britský ministr energetiky Ed Davey uvedl, že pokud budou na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině uvaleny další sankce, mohlo by dojít k uzavření severomořských nalezišť se zemním plynem. Mikhail Fridman, který je podle časopisu Forbes 68. nejbohatším člověkem na světě, již dříve uvedl, že se nucenému prodeji svých aktiv bude bránit soudní cestou.


Bristské ministerstvo energetiky podle BBC ve svém pondělním prohlášení uvedlo, že zruší udělené licence na těžbu zemního plynu v Severním moři, pokud do tří měsíců nedojde ke změně vlastníka. Ministr Davey však dodal, že se tato lhůta může prodloužit až na dvojnásobek.


Naleziště zemního plynu, která Friedmanovy firmy odkoupily od RWE, pokrývají asi 3 až 5 procent celkových dodávek komodity do Velké Británie. Podle BBC je to dost na to, aby je Británie zařadila mezi naleziště strategického významu. V době nízkých cen zemního plynu a ropy nelze očekávat, že by byl o naleziště v Severním moři, která navíc vyžadují značné investice, velký zájem, uvádí BBC.

 


Zdroj: BBC

Ruský miliardář musí prodat naleziště zemního plynu, nařídili mu to Britové Foto: Profimedia.cz/Artyom Geodakyan/TASS: Mikhail Fridman

reklama

Další články

  1. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.