Ruský expert nečeká ve vztazích se Západem žádnou změnu k lepšímu

Žádný obrat k lepšímu nečeká ve vztazích mezi Ruskem a Západem po blížících se ruských prezidentských volbách Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Rusko v globální politice. Koneckonců, od nedělního hlasování se nečeká ani žádná změna v čele ruského státu, jen potvrzení dalšího šestiletého mandátu prezidenta Vladimira Putina.

"Studená válka mezi Ruskem a Západem je už skutečností. Bohužel, změna k lepšímu se čekat nedá, nevidím k tomu důvod," řekl ČTK Lukjanov.

Roli evropských politiků, kteří se zasazují o zlepšení vztahů s Ruskem, jako je český prezident Miloš Zeman, maďarský premiér Viktor Orbán či rakouský kancléř Sebastian Kurz, sice vnímá jako důležitou, ale omezenou, nic zásadního podle něj změnit nemohou.

"Jejich postoj je důležitý, protože ukazuje, že Západ není až tak jednotný. Zeman, Orbán, Kurz si ovšem mohou říkat, co chtějí, ale sankce (proti Rusku) se prodlužují jednomyslně," poznamenal Lukjanov. Při vší úctě k uvedeným politikům, o zásadních otázkách vztahů mezi Ruskem a Západem se podle něj rozhoduje na vyšší úrovni: klíčové slovo mají Spojené státy a v Evropě především Francie a Německo. Možná ale příklad italských voleb svědčí o tom, že se politické elity na Západě mění.

Lukjanov se nedomnívá, že by hrozby v podobě nových ruských zbraní, jejichž demonstrace dominovala Putinovu poselství o stavu Ruska z počátku března, mohly přimět Západ usednout za vyjednávací stůl s Rusy. "Západ si z toho určitě vyvodí své závěry, ale k ničemu to nepovede. Proti Rusku se nyní vedou velice vážné kampaně," míní. Špatné důsledky na vztahy bude mít i případ otrávy někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, z něhož Londýn podezírá Moskvu. Britská vláda je pod tlakem a dá se čekat tvrdá reakce. "Otázka zní, zda Evropská unie kvůli Británii přistoupí na přitvrzení vztahů s Ruskem," podotkl.

Na druhou stranu expert doufá, že nedojde k rozpoutání závodů ve zbrojení, ve stylu předchozí studené války. "Mám pocit, že Rusko si uvědomuje roli, závody ve zbrojení sehrály při zániku Sovětského svazu," podotkl.

Historické analogie s předchozí studenou válkou podle Lukjanova pokulhávají, jde o novou situaci. Jasné je, že konfrontace bude pokračovat, a také to, že v Rusku nadále zůstane u moci Putin. Dojde sice ke změně vlády, ale spekulovat o změnách v kabinetu postrádá smyslu. Scénář dalšího vývoje nikdo nezná; podle experta nejspíše ani sám Putin, který o budoucnosti bude zřejmě uvažovat až později.

Rozuzlení tajenky ohledně případného Putinova nástupce také nejspíš přijde na řadu až na konci nového Putinova šestiletého mandátu, soudě podle zkušeností z obdobné situace v roce 2008, kdy Putin odešel z Kremlu na čtyři roky do čela vlády, aby vyhověl ústavě - a poté se vrátil, míní Lukjanov.

 

Zdroj: ČTK

Ruský expert nečeká ve vztazích se Západem žádnou změnu k lepšímu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.