„Ruská ekonomika se oživit může, problém je ale ve fundamentech,“ říká Svoboda

Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil. Podle nedávných výsledků ruského statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil pouze o 0,2 procenta. Analytici přitom předpokládali pokles o půl procenta. Podle Karla Svobody, analytika z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, ale toto oživení ruské ekonomiky stojí zejména na zvyšování cen ropy. Její strukturní problémy však stále přetrvávají. 

„Už ta revize, kterou udělali pro rok 2015, byla dost výrazná. Z poklesu o 3,7 procenta najednou skončili na 2,8. To samé udělali pro rok 2016, kdy z 0,7 procenta – což mimochodem odhaduje i ministerstvo ekonomického rozvoje Ruské federace – tak skončili na 0,2,“ uvedl Svoboda na rádiu Zet. Ten sice uznává, že nastalo oživení ruské ekonomiky, ale podle něj stojí z drtivé části na zlepšení situace v těžařském a zpracovatelském sektoru.

Základní problémy však zůstávají v ruské ekonomice jinde. Podle Svobody je zde nedostatečná aktivita, lidé nevěří státním orgánům a vymahatelnost práva je problematická. „Těch případů, kdy státní orgány ukradli soukromou firmu je mnoho. Není to jen případ Sergeje Magnitskeho, který byl právníkem Hermitage Capital a ta společnost byla prostě a jednoduše ukradena. On to vyšetřoval, skončil ve vězení a následně tam zemřel,“ uvedl. Lidé tak podle něj nevěří státním orgánům a nemají chuť investovat.

Dlouhodobě je problém i s investicemi ze zahraničí. Situaci komplikují zejména sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. „Investice jsou poměrně mizerné. Rusko se dlouhodobě pohybuje na spirále klesajících investic. To by se samozřejmě oživit mohlo. S tím, jak rostou hlasy, že by se sankce mohly zrušit nebo zmírnit, tak i západní podnikatelé čekají, že by v Rusku mohli něco vložit,“poznamenal Svoboda, nicméně znovu zopakoval, že je problém ve fundamentech. 

Do května má ruská vláda nicméně představit nový plán ekonomického rozvoje. „Oni vědí, že ruská ekonomika stagnuje, že nějaké pohyby cen ropy je strašně krásná věc, ale jednou jsou nahoře a jednou dole. Je tam snaha o to, nastartovat reálnou ekonomiku,“ uvedl  Svoboda. Je ale otázka, jaký projekt nakonec zvítězí verze prezidenta poradce Sergeje Glazjeva, který chce nalít peníze do ruské ekonomiky a zlepšit investiční prostředí, nebo projekt bývalého ministra financí Alexeje Kudrina, který chce podpořit ruské firmy tak, aby aktivně hledali nové projekty. Svoboda se však obává, aby z toho nevznikl nepřehledný „kočkopes“.

 

 

Celý rozhovor s analytikem z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karlem Svobodou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„Ruská ekonomika se oživit může, problém je ale ve fundamentech,“ říká Svoboda Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Místo, kam migrují milionáři

    Byznys ·

    Možná vás to překvapí, ale Spojené státy ani Velká Británie nejsou top destinacemi, kam se ve velkém stěhují milionáři z celého světa. Je jí Austrálie. Podle americké …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.