Ruské demonstrace proti Putinovi. Jak početné demonstrace jsou?

Ruská policie zadržela nejpopulárnějšího opozičního ruského politika Alexeje Navalného v rámci moskevského protestu. Stalo se tak přitom dva dny před inaugurací Vladimira Putina. Policisté jej odvlekli z davu demonstrantů, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas proti nadcházejícímu čtvrtému období Putina ve funkci ruského prezidenta. Protesty v Moskvě a Petrohradu nebyly podle BBC povoleny.

Napříč celým Ruskem bylo podle BBC zadrženo nejméně 1000 lidí. Šlo přitom o demonstranty, kteří vyjádřili nesouhlas s Putinovou vládou. Navalnyj se dočkal propuštění z vazby v neděli ráno. Na protestech v Moskvě na Puškinově náměstí bylo možné vidět transparenty se slogany „Pryč s carem!“ nebo „Rusko bez Putina!“. V Petrohradě zase rozlícený dav vykřikoval hesla „Uvězněte cara!“.

Na Twitteru zase odpůrci tamního ruského režimu používají hastag, který podle BBC v překladu znamená „není to náš car“. Souběžně s demonstranty, kteří se profilovali nesouhlasným pohledem k putinovskému Rusku, na Puškinově náměstí uspořádali shromáždění i lidi podporující současnou ruskou vládu.

 Zdroj: YouTube / Fox News

Kdo je vůbec Alexej Navalnyj? Jde o dlouholetého bojovníka proti korupci. Jedná se rovněž o člověka, kterému nebylo umožněno se zúčastnit voleb. Od parlamentních voleb v roce 2011 vede protesty namířené proti Putinovi a jeho spojencům. V letošním roce se nemohl ucházet o prezidentský post v boji proti Putinovi. Byl totiž odsouzen za zpronevěru. Navalnyj tato obvinění ovšem vehementně popírá a tvrdí, že jde o uměle a politicky vykonstruovaný proces.

V minulosti byl již mnohokrát zatýkán před naplánovanými demonstracemi. Policisté jej ve vazbě zpravidla drží několik týdnů. Když napjatá situace pomine, tak jej propustí.

 Zdroj: YouTube / Guardian News

Informace z médií podle BBC vypovídají o tom, že se Navalnyj musel v pátek před demonstrací zdržovat na utajovaném místě, aby se vůbec protestní akce mohl zúčastnit. Vládní zdroje varovaly občany před negativními důsledky, které může mít na svědomí jejich účast na shromáždění. Navalnyj na to zareagoval po svém. Na svém Twitteru uvedl: „Pokud zůstanete doma, Putinův gang roztrhá zemi a zbaví vás osobní budoucnosti“.

Putin v prezidentských volbách získal více než 76 procent hlasů. Jde přitom o jeho vůbec nejlepší volební výkon. Korektnost ruských voleb je ale dost diskutabilní. Mezinárodní pozorovatelé totiž s ohledem na březnové volby poukazují na rozsáhlé nesrovnalosti. Řadě lidem se nelíbí ani utlačování homosexuálů nebo omezená svoboda projevu. To je i důvod, proč opoziční předák Navalnyj svolává demonstrace, které v posledních dnech začínají eskalovat.

 Zdroj: YouTube / CBS Evening News

Webové stránky OVD-Info, které monitorují zatčení, informovaly o 1029 zatčených jedincích napříč 19 ruskými městy. Přibližně polovina z nich byla z Moskvy.

Jeden z opozičních zdrojů zase informoval o padesáti zatčených lidech na neschválené demonstraci v Krasnojarsku. Na západní Sibiři šlo pak minimálně o deset zatčených osob. OVD-info ve stejném městě naproti tomu podle BBC informuje o 35 zatčených.

Policejní zdroje uvádějí, že demonstrací v Moskvě se zúčastnilo okolo 1500 lidí. Podle agentury Reuters šlo ale o několik tisícovek. Jde ovšem o kusá čísla. Demonstrace probíhaly v mnohem více ruských městech a některé oficiální provládní zdroje mohou být i do značné míry zkreslené.

 

 

Zdroj: BBC, Youradio News 

Ruské demonstrace proti Putinovi. Jak početné demonstrace jsou? Foto: ČTK/AP/Dmitry Serebryakov

reklama

Další články

 1. Ruský opoziční předák Navalnyj je na svobodě

  Společnost ·

  Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterého v sobotu v Moskvě při shromáždění proti prezidentovi Vladimiru Putinovi zadržela policie, je volný. Tento kritik Kremlu…

 2. Erdogan zahájil kampaň

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odstartoval před pěti dny svou předvolební kampaň v pobřežním městě Izmir na jihovýchodě Turecka, bašty opoziční strany CHP. Při…

 3. Trump podpořil právo na držení zbraní

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v projevu v texaském Dallasu důrazně přihlásil ke druhému dodatku americké ústavy, který garantuje Američanům právo držet zbraň. V p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.