Ruská armáda údajně útočí v Sýrii na koalici bojující proti IS

Arabsko-kurdská koalice bojující v Sýrii proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) obvinila ruskou a syrskou armádu z útoku na své pozice. Podle sdělení koalice v pondělí ruská letadla zasáhla ve východní provincii Dajr az-Zaur místa, která tyto oddíly před několika dny získaly v boji proti IS. Koalice také tvrdí, že několik jejich členů přišlo o život a další byli zraněni. Moskva obvinění koalice odmítá. Vysoký ruský diplomat naopak obvinil USA z nedávné smrti ruského generála v Sýrii.

Při ruském útoku byla podle koalice zasažena také zařízení na zpracování plynu a zraněno či zabito několik členů jednotek, které v boji proti IS podporují Spojené státy. Tyto jednotky jsou sdruženy ve zmíněné arabsko-kurdské koalici, jež si říká Syrské demokratické síly (SDF).

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA naopak zdůraznilo, že ruské bombardování bylo namířeno na specifické cíle a jednotky SDF při něm zasaženy nebyly.

Moskva navíc obvinila Spojené státy z odpovědnosti za smrt ruského generála, který zahynul v Sýrii po zranění minometným granátem. Smrt Valerije Asapova je podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova výsledkem „dvojaké politiky USA“. Ruský diplomat agentuře TASS řekl, že jde o „krvavou daň za dvojakost americké politiky“ v boji s terorismem.

V sobotu se koalici podařilo vytlačit bojovníky IS z plynového pole společnosti Conoco a z tamní továrny na zpracování plynu, která byla před syrským konfliktem nejvýznamnějším podnikem svého druhu v Sýrii.

Koalice SDF obvinila Rusko z útoků na své lidi už 16. září, a to poblíž stejnojmenného střediska provincie Dajr az-Zaur. Rusko tehdy obvinění odmítlo.

Mluvčí SDF dnes řekla, že útoky pokračují. „Máme právo k odvetné operaci proti jakýmkoli silám,“ řekla.

Boje jsou dnes hlášeny také ze severozápadní Sýrie. Ve vesnici Kardáha, kde se narodil otec nynějšího prezidenta Háfiz Asad, při nich přišli o život dva civilisté. Další dva lidé byli zraněni, oznámila syrská státní média. Háfiz Asad se ve vesnici narodil v roce 1930 a v roce 2000 tam byl pohřben. Obec, která se nachází v provincii Latákíja, byla dosud v nynější občanské válce bojů ušetřena.

Boje proti IS jsou nyní soustředěny v Dajr az-Zauru a ve městě Rakka. Na tamním stadionu příslušníci IS podle aktivistů ze skupiny Rakka24 drží jako rukojmí několik set rodin a jsou odhodláni použít je jako živé štíty. Aktivisté z Rakka24 jsou s těmito rodinami v kontaktu, ale zprávu nelze podle zahraničních médií nezávisle ověřit. Podle aktivistů se snaží ke stadionu probít kurdské jednotky, které se podílejí na boji proti IS.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruská armáda údajně útočí v Sýrii na koalici bojující proti IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 2. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 3. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.