Ruský antimonopolní úřad vyšetřuje Google kvůli stížnosti vyhledávače Yandex

Ruský antimonopolní úřad vyšetřuje americkou společnost Google kvůli podezření ze zneužívání dominantního postavení svého mobilního operačního systému Android. Podle Interfaxu tak reaguje na stížnost největšího ruského vyhledávače Yandex. 

Případ v Rusku je podobný vyšetřování, které vůči Googlu vedou evropské úřady. Ty zkoumají, zda Google protiprávně nezneužívá 80procentní podíl svého operačního systému Android na trhu k podpoře svých dalších služeb, od map po vyhledávání.

Tiskové oddělení Googlu v Rusku se ke zprávě zatím odmítlo vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Yandex ve své stížnosti uvedl, že výrobcům přístrojů je stale častěji bráněno instalovat do svých přístrojů služby od konkurentů Googlu, pokud tyto přístroje mají operační systém Android. Často je zde tak automaticky nastaven vyhledávač od Googlu. Yandex se stížností přišel poté, co se ukázalo, že jeho podíl na ruském vyhledávacím trhu se ve čtvrtém čtvrtletí poprvé od roku 2010 propadl pod 60 procent, hlavně kvůli konkurenci mobilních přístrojů.

 

Zdroj: ČTK

Ruský antimonopolní úřad vyšetřuje Google kvůli stížnosti vyhledávače Yandex Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.