Rumunsko sníží DPH na potraviny téměř o dvě třetiny

Rumunská vláda schválila snížení sazby daně z přidané hodnoty pro veškeré potravinářské produkty a služby na devět procent ze současných 24 procent. Podle rumunského premiéra Victora Ponta má změna začít platit od 1. června. Cílem opatření je vznik nových pracovních míst a zlepšení podmínek pro chudé obyvatele.  

Náklady na potraviny se podle agentury AP podílejí na celkových výdajích rumunských spotřebitelů zhruba jednou třetinou. Snížení sazby, které ročně připraví státní pokladnu o zhruba pět miliard leu (31 miliard Kč), umožnily nečekaně vysoké daňové příjmy.

Vláda již dříve schválila plán na snížení základní sazby DPH ze současných 24 procent na 20 procent. Premiér včera uvedl, že tento krok vstoupí v platnost od ledna příštího roku. Upozornil rovněž, že snižování daní konzultoval s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí i rumunskou centrální bankou.

 

Zdroj: ČTK

 

Rumunsko sníží DPH na potraviny téměř o dvě třetiny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.