Rumunsko se obává Ruska, v regionu u Černého moře posílí obranu

Rumunsko, které je členem Severoatlantické aliance (NATO), hodlá kvůli rostoucí vojenské přítomnosti Ruska v oblasti Černého moře posílit svou obranu. Prohlásil to podle agentury AP rumunský ministr obrany Mihnea Motoc. Ten také uvedl, že země začne od příštího roku vyčleňovat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, jak to NATO od svých členů žádá. 

Sociální demokraté, kteří tuto neděli vyhráli parlamentní volby, slíbili, že Rumunsko bude dodržovat své mezinárodní závazky.

Motoc, který je členem končící technokratické vlády, poukázal na to, že ruské vojenské kapacity v Černém moři „v posledních letech podstatně zesílily“. „Nevěřím, že k tomu můžete zůstat jen tak lhostejní,“ poznamenal.

Podle něj Severoatlantická aliance nemá v úmyslu dosáhnout rovnováhy s „vojenským růstem Ruska“. „Naší myšlenkou není pustit se s nimi do zbrojních závodů,“ řekl ministr.

Vztahy s Ruskem od ruské anexe ukrajinského Krymského poloostrova v Černém moři v roce 2014 označil Motoc za „minimální“. Doufá nicméně, že se situace zlepší. „Ale musíme být realisté... V blízké době se situace zásadním způsobem nezmění,“ konstatoval ministr.

Vzhledem ke zhoršování vztahů Ruska a Západu v důsledku ruského přístupu k ukrajinské krizi otevřela aliance loni v Bukurešti jednu ze svých zvláštních integračních jednotek a také štáb mnohonárodní divize, který bude koordinovat aktivity NATO v Rumunsku a Bulharsku, poznamenala AP.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Rumunsko se obává Ruska, v regionu u Černého moře posílí obranu Foto: PhotoStock10 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.