Rumunská vláda zrušila kontroverzní nařízení, demonstrace navzdory tomu nekončí

Rumunská vláda v rámci nedělního mimořádného zasedání zrušila nařízení, pomocí něhož měla v úmyslu odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Informovala o tom televize Digi24. Tento sporný krok vyvolal v Bukurešti a dalších městech rozsáhlé demonstrace. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a desetitisíce lidí dál v ulicích požadují demisi vlády.

Vláda Sorina Grindeanua nyní hodlá zveřejnit dokumentaci o diskuzi, která přijetí kontroverzního nařízení z 31. ledna předcházela. Grindeanu v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavé reakce i v rámci Evropské unie.

Kabinet v neděli schválil memorandum o odtajnění stenografického záznamu o jednání vlády 18. května loňského roku a 31. ledna letošního roku, při kterých se o trestněprávních změnách jednalo. Grindeanu dal zároveň pokyn ministru spravedlnosti Florinu Iordacheovi, aby připravil hodnocení činnosti svého resortu. Premiér už dříve dal najevo, že právě Iordache má na svědomí špatnou komunikaci s veřejností v celé záležitosti.

Proti vládnímu nařízení poslední týden po celém Rumunsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci protestních akcí vyjadřovali nespokojenost s tím, že aktéři korupčního jednání mají být nepotrestáni, a projevovali obavu, že na svobodu se v některých případech dostanou již usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů.

Grindeanuova vláda sice v neděli nařízení přijaté ve zrychleném řízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

V Bukurešti a v dalších rumunských měst se i v neděli sešly desetitisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerní informace serveru televize Digi24 na Vítězné náměstí, kde je i sídlo rumunské vlády, dorazilo přes 200 000 demonstrantů.

Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se v neděli konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.

K odpůrcům nařízení se přidal prezident Klaus Iohannis, který již 2. února ve věci podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se v neděli konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.

V neděli odvolaný dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200 000 lei (1,2 milionu korun). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas zákonodárný sbor.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Rumunská vláda zrušila kontroverzní nařízení, demonstrace navzdory tomu nekončí Foto: ČTK/AP/Vadim Ghirda

reklama

Další články

  1. 3D televize končí, už se nebudou vyrábět

    Tech ·

    Televize s technologií 3D jsou, jak se zdá, za zenitem. Žádné hlavní technologické firmy už nevyrobí televizní soupravu, která by byla schopná ukázat pořady a filmy ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.