Rumunský ministr spravedlnosti oznámil rezignaci, důvodem je dekret o korupci

Rumunský ministr spravedlnost Florin Iordache ve čtvrtek rezignoval. Učinil tak po masových protestech proti nařízení, kterým chtěla vláda zrušit trestnost některých korupčních činů. Rumunský ústavní soud oznámil, že se dekretem již nebude zabývat, protože v mezidobí ho kabinet stáhnul.

Demisi ministra spravedlnosti označil dříve za nedostatečnou prezident Klaus Iohannis. Hlava státu se aktivně zapojila do statisícových protestů proti nařízení, které mělo zrušit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení.

Opozice žádala odchod celé vlády. Hlasování o nedůvěře v parlamentu ale ve středu sociálnědemokratický kabinet díky své většině v zákonodárném sboru ustál.

Pod tlakem série demonstrací vláda už v neděli od svého záměru upravit trestní zákoník ustoupila. Stažený dekret by pomohl i souzenému předsedovi sociálních demokratů Liviu Dragneaovi.

Ústavní soud již nebude rozhodovat o stížnosti, kterou na nařízení podal ombudsman Victor Ciorbea. Ten zpochybnil, zda byly naplněny podmínky pro jeho přijetí ve zrychleném řízení. Předseda soudu sdělil, že se dekretem zabývat nebudou, protože již neexistuje.

Ve středu soud zamítl jiné dvě stížnosti - prezidenta a úřadu pro dohled nad justicí CSM. Premiér podle soudu v zásadě nepřekročil své pravomoci.

 

 

Zdroj: ČTK

Rumunský ministr spravedlnosti oznámil rezignaci, důvodem je dekret o korupci Foto: ČTK/DPA/Octav Ganea: Rumunský ministr spravedlnosti Florin Iordache

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.