Rubl je blízko volnému obchodování, centrální banka pohrozila spekulantům

Ruská centrální banka ukončila mechanismus, kterým udržuje rubl ve stanoveném pásmu vůči dolaru a euru a přiblížila tak směnný režim podmínkám volné obchodovatelnosti. Guvernérka  banky Elvira Nabiulina dnes zároveň řekla, že rubl v posledních dnech oslabil příliš a pohrozila, že banka omezí přísun měny spekulantům. 

Prohlášení si investoři vyložili jako verbální intervenci. Rubl dnes posílil o 2 procenta na 45,64 za dolar.

Původně chtěla ruská centrální banka zavést volný kurz rublu do konce příštího roku. S přechodem na volně směnitelný kurz by se tak mohla plně zaměřit na cílování inflace.

Ještě  před dnešním oznámením hovořili o problémech rublu analytička Michala Moravcová z brokerské společnosti Bossa, a ruský podnikatelem, žijící v Praze,  Oleg Čalkin, který vydává ruskojazyčný finanční měsíčník Expert. 

Přechodem na volně směnitelný kurz by Rusko předstihlo z hlediska volné směnitelnosti své měny i Čínu, čímž by výrazně posílilo svou pozici v rámci zemí BRICS, které usilují o to stát se protiváhou Spojeným státům americkým i zemím Evropské unie.

 

Současné problémy

Koncem minulého týdne rubl oslabil na rekordní minim vůči dolaru.

„Hlavní příčinu pádu kurzu rublu je současný pád cen ropy, náklady Ruska na řešení problémů na Ukrajině a pak také sankce ze strany USA a Evropské unie,“ řekl Čalkin. Podle něj ale kurs začal  oslabovat již na začátku letošního roku, z rozhodnutí vlády, která tak chtěla pomoci příjmům z exportu a státnímu rozpočtu.

„Domnívám se, že oslabení kurzu rublu bylo i politickým rozhodnutím ruské vlády,“ řekl Čalkin. „Slabý rubl je dobrý pro ruskou ekonomiku. Slabý rubl ji umožní prodat více ropy a plynu a získat tedy více dolarů.“

Michala Moravcová, z brokerské společnosti Bossa, jako hlavní příčinu současného propadu měny vidí zejména propad cen ropy.  

„Nejvýraznější propad ruského rublu vidíme tři měsíce nazpátek, což kopíruje i propad ceny ropy, která se snížila až o 25 procent" řekla Moravcová. „Stejně jako ruský rubl se propadly i ostatní měny. Například kanadský dolar, nebo norská korun. I toto ekonomiky jsou závislé na prodeji ropy.“ 

Podle Moravcové svou roli při současném propadu kurzu rublu sehrává také hlavně odliv zahraničního kapitálu z ruské ekonomiky, kvůli událostem na Ukrajině a sankcím ze strany Západu.

 

Kdo za to může

Podle Olega Čalkina se současný propad kurzu rublu citelně dotýká nákladů na život běžných lidí v Rusku. To se odráží také v poklesu počtu ruských turistů v České republice.

„Běžní Rusové vinu nedávají Putinovi, ale ze současných problémů viní Spojené státy americké,“ řekl Čalkin. Podle něj je občanská válka na Ukrajině předzvěstí mnohem většího konfliktu mezi USA a Ruskem, v němž půjde hlavně o suroviny.

Michala Moravcová má za to, že propad ruského rublu bude i nadále pokračovat, protože ceny ropy budou i nadále klesat.

„Ceny ropy podle mého názoru půjdou ještě níže“ řekla. „Nyní jsme na jejich dvouletých minimech, to je těch 80 dolarů za barel, dostaneme se ale zřejmě i na 75 až 70 dolarů za barel. A připomínám, že na konci roku 2008, ke konci finanční krize, se ceny americké ropy WTI pohybovaly okolo 30 dolarů.“

Slabý rubl sice může prospět ruskému exportu, ale může také zvýšit dluhy firmám, které mají závazky denominované v cizích měnách, řekla Moravcová. To se týká zejména plynárenství a ropného průmyslu - sektoru závisejícím na zahraničích půjčkách.

 

Rubl je blízko volnému obchodování, centrální banka pohrozila spekulantům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.