Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, méně se dařilo obchodu. V úterním rychlém odhadu o tom informoval spolkový statistický úřad.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali, že německá ekonomika poroste tempem 0,7 procenta. Statistický úřad ale opravil směrem vzhůru tempo růstu za minulé čtvrtletí, a to na 0,7 procenta z 0,6 procenta. V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) bez sezonní úpravy vzrostl ve čtvrtletí o 0,8 procenta. Očekávalo se 1,9 procenta.

Německé hospodářství tak roste již 12 kvartálů za sebou. Podle analytika skupiny ING Bank Carstena Brzeskiho se zdá jisté snížení současného růstového tempa téměř nevyhnutelné. Jmenoval možné zpomalení tahounů růstu jako je zvyšování zaměstnanosti, mezd a státních výdajů. Je zde prý ale mnoho znamení, že růst bude pokračovat a není mnoho důvodů obávat se náhlého konce současné výkonnosti. „Příběh německého ekonomického úspěchu pokračuje dál a dál,“ řekl Brzeski agentuře AP.

Podrobná čísla k vývoji HDP zveřejní statistický úřad 25. srpna. Údaje, které vyšly jen šest týdnů před německými parlamentními volbami, jsou dobrou zprávou pro kancléřku Angelu Merkelovou. Ta se v září bude ucházet o čtvrtý volební mandát.

Největší evropská ekonomika zůstává silnější než většina ostatních velkých členských zemí Evropské unie (EU). Francouzská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů o 0,5 procenta díky silnějšímu vývozu. Pro třetí největší ekonomiku eurozóny Itálii očekává tamější centrální banka růst 0,4 procenta. Nad průměr eurozóny 0,6 procenta se dostala španělská ekonomika se čtvrtletním růstem 0,9 procenta. Británie, která není členem EU, rostla ve druhém čtvrtletí tempem 0,3 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak vypadá největší rival Modelu S?

    Tech ·

    Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.