Růst německé ekonomiky podle německých výzkumných institutů zrychlí

Tempo růstu německé ekonomiky v příštím roce zrychlí, a to zejména díky stoupajícím spotřebitelským výdajům. Vyplývá to z prognóz, které dnes zveřejnily německé výzkumné instituty DIW a RWI spolu s bankovní asociací BdB.

Oba instituty předpokládají, že v letošním roce německý hrubý domácí produkt stoupne o 0,4 procenta. V příštím roce počítá DIW se zrychlením růstu na 1,7 procenta, podle RWI růst napřesrok dosáhne 1,9 procenta.

Asociace BdB předpověděla, že hospodářský růst v příštím roce zrychlí na 1,7 procenta z letošních 0,6 procenta. Prognózy předpokládají, že spotřebitelskou poptávku v Německu podpoří příznivý vývoj zaměstnanosti, stoupající mzdy, pomalý růst cenové hladiny a nízké úrokové sazby.

Německá ekonomika dlouhou dobu odolávala poklesu, který trápil eurozónu. Loni ale prudce zpomalila a na konci roku již kvůli slábnoucímu vývozu a stagnaci investic klesla. V letošním prvním čtvrtletí se však pokles zastavil a ve druhém čtvrtletí již hrubý domácí produkt vykazoval nárůst o 0,7 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem.

Zdroj: ČTK

Růst německé ekonomiky podle německých výzkumných institutů zrychlí Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.