Růst nákladů na letištní infrastrukturu může podle sdružení IATA ohrozit budoucnost aerolinek

Rostoucí náklady na letištní infrastrukturu ohrožují ziskovost a růst leteckého průmyslu, uvedl dnes šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac a zdůraznil, že krize hrozí vypuknout kdekoli na světě.

"Stojíme před krizí, infrastruktura po celém světě není budována dostatečně rychle, aby uspokojila rostoucí poptávku," uvedl de Juniac. Za jeden z hlavních důvodů, které stojí za růstem nákladů, označil privatizaci letišť. Přitom v současné době sektor potřebuje cenově dostupnou infrastrukturu odpovídající růstu kapacit.

De Juniac zdůraznil, že nejlepší by bylo letiště ponechat v rukou státu, a současně vyzval soukromý sektor ke komerční disciplinovanosti. Jako příklad uvedl stavbu třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow nákladem 14 miliard liber (kolem 400 miliard Kč) a výstavbu pátého terminálu Changi Airport v Singapuru. U tak velkých projektů je důležité, aby náklady byly od počátku pod kontrolou. Zvýšení kapacit podle něho zoufale potřebují například Jakarta, Bangkok nebo Manila.

Celosvětově se zisky v letecké přepravě podle IATA letos zvýší o zhruba 11 procent na rekordních 38,4 miliardy dolarů (přes 777 miliard Kč), ziskové marže však zůstanou na 4,7 procenta, což v porovnání s ostatními sektory není mnoho.

 

Zdroj: ČTK

Růst nákladů na letištní infrastrukturu může podle sdružení IATA ohrozit budoucnost aerolinek Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

    Byznys ·

    Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

  2. Novou jadernou doktrínu USA kritizuje i Čína

    Společnost ·

    Po sobotní kritické reakci Moskvy v neděli dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.