Růst exportu z Číny v červenci stoupl i přes uvalená americká cla

Růst vývozu z Číny v červenci navzdory novým americkým clům nečekaně zrychlil, výrazně však stoupl i dovoz díky solidní domácí poptávce. Přebytek obchodní bilance klesl na 28,05 miliardy dolarů (617,5 miliardy Kč) z červnových 41,47 miliardy USD. Přebytek obchodu s USA se sice mírně snížil, zůstává však blízko rekordu. Informace vycházejí z údajů zveřejněných čínským celním úřadem.

Údaje o obchodu jsou první od zavedení amerických cel na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 34 miliard USD. Cla začala platit 6. července.

Vývoz se v červenci zvýšil o 12,2 procenta po červnovém růstu 11,2 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali, že vývoz stoupne o deset procent.

Dovoz vzrostl o 27,3 procenta proti očekávaným 16,2 procenta. V červnu dovoz stoupl o 14,1 procenta. Zvýšily se hlavně nákupy komodit, jako mědi a železné rudy.

Pozorně sledovaný přebytek obchodu s USA klesl na 28,09 miliardy USD z červnových rekordních 28,97 miliardy USD. Navzdory poklesu však byl vyšší, než celkový obchodní přebytek Číny. To ukazuje, že se zbytkem světa, tedy bez USA, má Čína obchodní deficit. Washington dlouho kritizuje čínský přebytek obchodu s USA a požaduje jeho snížení. Zatím se však neshody mezi oběma ekonomickými mocnostmi prohlubují.

Za leden až červenec se přebytek obchodu s USA prohloubil na 161,63 miliardy USD z loňských srovnatelných 142,75 miliardy USD. Vývoz do USA stoupl o 13,3 procenta, zatímco dovoz se zvýšil o 11,8 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst exportu z Číny v červenci stoupl i přes uvalená americká cla Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nejrychlejší síť LTE měl v červenci O2

  Byznys ·

  Průměrná rychlost mobilního internetu LTE u operátora O2 v červenci stoupla meziměsíčně o dvě procenta na 51 Mbit/s. O2 tak překonalo průměrnou rychlost LTE sítě T-Mob…

 2. Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží

  Byznys ·

  Pečivo a výrobky z pšenice letos budou dražší. Důvodem je cena pšenice, která důsledkem nepříznivých klimatických podmínek vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. …

 3. Čistý zisk ČEZu se propadl více než o polovinu

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se v pololetí snížil meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Zapříčinily to jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výš…

 4. Kalifornii zasáhly historicky největší požáry

  Společnost ·

  Požár, který zasáhl sever Kalifornie, jsou v historii tohoto státu na západním pobřeží USA vůbec největší. S odkazemna prohlášení tamních úřadů to v úterý uvedla agent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.