Růst českého průmyslu opět meziročně zrychlil, solidní čísla se projevila ve výrobě

Český průmysl byl v červnu v dobré kondici. Meziročně jeho růst zrychlil z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Solidní čísla se projevila i ve stavební výrobě, i když rostla pomaleji, a to o 7,5 procenta po květnovém růstu o 10,1 procenta. Na tempu ubraly i tržby obchodníků, které se snížily na dvě procenta z květnových pěti procent, což bylo pro analytiky zklamáním. Informace vycházejí z pondělních údajů Českého statistického úřadu a vyjádření analytiků.

K růstu průmyslu pomohly hlavně energetika a strojírenství. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 16,4 procenta a výroba strojů a elektrických zařízení o více než šest procent. Přibylo i nových zakázek, zájem byl hlavně ze zahraničí.

S ohledem na vývoj zakázek analytici usuzují, že průmyslu se bude dařit i další měsíce. Bude se však podle nich muset vypořádat s tím, že naráží na strop své kapacity a chybí mu pracovní síla, která kvůli tomu zdražuje. Jen v červnu se průměrná hrubá měsíční mzda u pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně zvýšila o 7,4 procenta.

"Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech," doplnil analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Analytik ČSOB Petr Dufek věří, že průmysl si přesto může udržet pozici lídra ekonomiky i v druhé polovině roku, i když bude o něco slabší než ta první. "Nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde o velmi dobrá čísla," uvedl Dufek.

Čísla za stavitelství podle analytiků potvrzují poměrně příznivý trend, zejména u inženýrských staveb, kde se produkce v červnu zvýšila o 9,6 procenta. U pozemních byla meziročně vyšší o 6,7 procenta.

"V sezonním očištění rostlo inženýrské stavitelství nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2015, kdy vrcholilo dočerpávání prostředků z fondů EU," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, podle kterého evropské peníze pomůžou českému stavebnictví i letos.

Analytici oceňují i posílení bytové výstavby, které přispívá ke zpomalování zdražování nových bytů. Na druhou stranu poptávku po bytech podle nich stěží uspokojí. Podle ekonoma Expobanky Jiřího Schwarze v dohledné době nelze čekat ani zastavení zdražování bytů, i když zpřísnění podmínek pro hypoteční úvěry Českou národní bankou nárůst jejich cen brzdí.

Tržby obchodníků rostly pomaleji, než analytici čekali. V dalších měsících by je ale podle nich měla hnát nahoru nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd. Na vině omezené chuti spotřebitelů utrácet v červnu mohla být vyšší inflace, méně pracovních dnů v tomto měsíci, vedra a rostoucí ceny bydlení.

"Pomalejší růst tržeb může také souviset s oslabující chutí spotřebitelů utrácet. Spotřebitelská důvěra po květnovém rekordu dva měsíce klesá," uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče viníkem poklesu tržeb byl nižší prodej potravin a podle ekonoma UniCredit bank Pavla Sobíška brzký nástup letního počasí, který zřejmě posunul nákup sezonního zboží do května.

Podle ČSÚ v červnu rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty, meziměsíčně tržby obchodníků reálně stagnovaly.

 

 

zdroj: ČTK

Růst českého průmyslu opět meziročně zrychlil, solidní čísla se projevila ve výrobě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.