Růst cen pohonných hmot v uplynulém týdnu zpomalil

Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu dále zdražovaly. Růst cen se ale zpomalil. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o dva haléře na 29,23 koruny za litr a nafta o čtyři haléře na 27,79 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Poslední srpnový týden ceny pohonných hmot rostly shodně o 15 haléřů, v prvním zářijovém týdnu už ale zdražení činilo jen několik haléřů. Ceny paliv kolísaly celé léto, když na přelomu června a července skončilo několikaměsíční období vytrvalého zdražování.

Nejdražší je v současnosti benzin na Vysočině, kde litr Naturalu 95 stojí v průměru 29,69 koruny. Nafta přijde řidiče nejvíc v Praze, a to 28,55 koruny. Naopak nejlevněji pořídí motoristé pohonné hmoty v Královéhradeckém kraji, kde benzin stojí v průměru 28,87 koruny a nafta 27,28 koruny.

Další mírné zdražení můžeme podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka očekávat i v následujícím týdnu. Následně by se podle něj měly ceny zastavit. Další vývoj bude ale určovat situace na trhu s ropou. Pokud totiž budou ceny ropy na světových trzích stoupat, ceny pohonných hmot budou následovat.

Ceny ropy se v uplynulém dnu mírně zvyšovaly. Cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 0,1 procenta na zhruba 47,30 USD za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 0,2 procenta na téměř 44,95 USD. Ve výraznějším růstu jim ale brání obavy, zda se největším světovým těžařům podaří v blízké době uzavřít dohodu, která by vyřešila přetrvávající převis nabídky suroviny na trhu. Rusko a Saúdská Arábie se v pondělí dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh s ropou. Žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím představeny nebyly.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Růst cen pohonných hmot v uplynulém týdnu zpomalil Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.