Růst cen na trhu nemovitostí letos potrvá, zastaví se až v roce 2017

Trh s nemovitostmi v České republice díky nízkým úrokovým sazbám roste. Ceny nemovitostí v některých případech často stoupají o více než deset procent. Vyplývá to z údajů největšího českého inzertního serveru v této oblasti Sreality.cz. Jeho manažer Michal Zadák na rádiu Zet uvedl, že další růst cen nemovitostí letos přetrvá.

Nejen levné hypotéky jsou podle Zadáka důvodem, proč se ceny bytů rychle zvedají. „Ekonomika i pro tento rok vypadá pozitivně. Lidé se nebojí v tuto chvíli investovat do nemovitostí,“ řekl. Zároveň také upozornil, že ceny stále ještě nejsou na svém maximu. Je tak velmi pravděpodobné, že ceny bytů a domů letos budou nadále růst. „Až v roce 2017 začne nějaká stagnace nebo lehký pokles,“ uvedl na rádiu Zet.

Na druhou stranu nabídka nemovitostí na trhu stále ještě převyšuje poptávku, což by mělo mít na ceny nemovitostí opačný efekt. Zadák nicméně upozornil na to, že tlak na ceny bytů a domů způsobila náhle silná poptávka, díky které z trhu zmizely ty nejlepší nabídky. „Poptávka v tuto chvíli významně sílí a tím vytváří tlak na růst cen a na to, co s tím souvisí ... To nejlepší, co na trhu bylo je v tuto chvíli pryč,“ vysvětloval Zadák a dodal, že nabídka se od jara roku 2015 snížila o 24 procent.

Zájem nyní podle Zadáka převažuje o koupi bytů do osobního vlastnictví. Konkrétně se jedná o dvou až třípokojové byty, které tvoří až 80 procent nabídky na trhu. Co se týče pronájmů, je podle něj zájem hlavně o jedno a dvoupokojové byty. „Díky tomu, že trh oživuje a ekonomika je na vzestupu, tak se zkracují doby, za kterou pronajímatel najde svého nájemce a kupec svého kupce,“ dodal Zadák.

 

 

Celý rozhovor s manažerem inzertního serveru Sreality.cz Michalem Zadákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Růst cen na trhu nemovitostí letos potrvá, zastaví se až v roce 2017 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.