Rozpočtové plány Řecka jsou podle MMF nedostatečné, nezajišťují přebytky

Rozpočtové návrhy, které řecká vláda předkládá mezinárodním věřitelům, jsou podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda nedostatečné. Podle něj návrhy nezajišťují v tomto roce dosažení rozpočtového přebytku. Ten mělo mít Řecko letos podle původního plánu ve výši tří procent hrubého domácího produktu (HDP).  

Cíl dosáhnout letos přebytku je ale již v tuto chvíli zřejmě nerealistický, uvedl Blanchard. Poukázal na to, že poslední prognózy naopak předpokládají sestup řeckého rozpočtového hospodaření do deficitu.

Přehodnocení vyhlídek na přebytky povede k tomu, že Řecko bude potřebovat od věřitelů další finanční pomoc. To ale může fungovat jen v případě, že Řecko předloží solidní program, řekl Blanchard.

„Vzhledem k tomu, že nejnovější odhady mluví o značném rozpočtovém deficitu, potřebujeme (od Řecka) věrohodná opatření, která jej přemění zpět v přebytek a udrží aktivní saldo i do budoucna,“ citovala Blancharda agentura Reuters. „V této chvíli je k tomu daleko,“ dodal. Řekl také, že řecký důchodový systém je stále až příliš štědrý a že země zaměstnává přehnaně velké množství státních zaměstnanců.

Evropská komise před třemi týdny snížila odhady řeckého hospodářského růstu a výsledků rozpočtového hospodaření. Primární přebytek, do nějž se nezahrnuje obsluha dluhů, má být letos jen 2,1 procenta HDP proti téměř pěti procentům HDP, které se odhadovaly o tři měsíce dříve. Komise také zhoršila odhad celkového letošního rozpočtového hospodaření na deficit 2,1 procenta z původně očekávaného přebytku 1,1 procenta HDP; propad do schodku čeká i v příštím roce.

Pro Řecko je klíčové domluvit se s eurozónou na slíbeném záchranném programu 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Výplatu částky však eurozóna podmínila reformami. Termínem pro dosažení dohody je nyní 5. červen, kdy musí Řecko uhradit MMF další splátku dluhu. Za celý červen musí vyplatit fondu celkem 1,6 miliardy eur. Řečtí vládní činitelé přitom v posledních dnech říkají, že bez nových úvěrů od věřitelů už nemají peníze na splácení dluhů.

 

Zdroj: ČTK

 

Rozpočtové plány Řecka jsou podle MMF nedostatečné, nezajišťují přebytky Foto: shutterstock.com - řecký ministr financí J. VARUFAKIS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.