Rozpočtový deficit USA se více než zdvojnásobil a dosáhl na 108 miliard dolarů

Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu více než zdvojnásobil na 108 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) z loňských srovnatelných 53 miliard dolarů. Dosáhl tak vůbec největší úrovně za poslední čtyři roky. Od začátku fiskálního roku deficit vzrostl o pět procent. Informace vycházejí z údajů, které včera zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Březnový deficit byl nejvyšší pro tento měsíc za čtyři roky. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru schodek 104 miliard dolaru. Příjmy rozpočtu v březnu činily 228 miliard USD a výdaje 336 miliard USD.

K vysokému růstu schodku ve srovnání s loňským rokem přispěly kalendářní přesuny. V roce 2015 vypadal deficit menší, protože dávky v objemu 36 miliard USD byly přesunuty již na únor, napsala agentura AP.

Za prvních šest měsíců fiskálního roku deficit stoupl na 461 miliard dolaru z loňských 439 miliard USD. Příjmy se zvýšily o čtyři procenta a výdaje o 4,2 procenta. Podle ministerstva daně z příjmů fyzických osob letos rostou díky vyšší zaměstnanosti a mzdám. Příjmy z firemních daní však klesají.

Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) na počátku letošního roku odhadl, že schodek v letošním fiskálním roce poprvé po šesti letech vzroste. V minulém fiskálním roce, který skončil loni v září, klesl deficit na 439 miliard dolarů, nejníže za osm let. Letos má stoupnout na 544 miliard dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

Rozpočtový deficit USA se více než zdvojnásobil a dosáhl na 108 miliard dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.