„Rozpočet pro příští rok nemá opodstatnění, politici jím uplácejí voliče,“ říká Kovanda

Členové vlády schválili ve středu rozpočet pro rok 2017. Ten počítá se schodkem ve výši 60 miliard korun. Opozice návrh kritizuje a označuje jej za „rozhazovačný“. Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda na rádiu Zet rovněž říká, že takovýto rozpočet nemá opodstatnění. Podle jeho slov jde čistě o zohlednění politického cyklu. Politici chtějí navýšit výdaje ve volebním roce. Jinými slovy tak podle Kovandy uplácejí voliče. 

„Takovýto schodek nemá žádné ekonomické opodstatnění. Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu. Jde o snahu politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Jinými slovy tak uplácejí voliče. Bohužel se v podstatné části jedná o provozní výdaje na platy státních zaměstnanců, důchody a tak podobně,“ informoval Kovanda.

Stát tak podle něj z dlouhodobého hlediska spíše „projídá budoucnost“ a nevytváří rezervy pro špatná období. Současnost je přitom příznivá pro vytváření přebytkových rozpočtů. Česko má jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Tuzemský ekonomický růst má stále solidní tempo. Zaměstnavatele naopak spíše trápí nedostatek pracovní síly.  

„Ostatně i Česká národní banka, tradičně konzervativní instituce, počítá pro rok 2017 s mírně přebytkovým hospodařením. To znamená, že nevidí z makroekonomického hlediska žádnou překážku v tom, abychom dosáhli alespoň vyrovnaného rozpočtu. Ideálem pro rok 2017 by měl být jednoznačně minimálně vyrovnaný rozpočet,“ uvedl Kovanda.

Stát by se tak měl zaměřit na produktivní výdaje investičního charakteru. Výdajé spojené s provozním rázem jsou v tuto chvíli podle Kovandy neproduktivní. Jde například právě o důchody nebo o zvyšování platů státním zaměstnancům.

„V podstatě se dá říci, že se jedná o plýtvání, protože není dosaženo toho, čeho by dosaženo být mohlo, aniž by to vyvolalo ekonomický otřes,“ řekl Kovanda na rádiu Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem skupiny Roklen Lukášem Kovandou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Rozpočet pro příští rok nemá opodstatnění, politici jím uplácejí voliče,“ říká Kovanda Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.