„Rozhodnutí kartelu OPEC je do určité míry šalamounské,“ říká Boris Tomčiak

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se na neformálním zasedání v Alžíru dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka ale i přes toto opatření zůstane produkce ropy velmi vysoká.

Další díly pořadu

Na zprávu včera reagovaly ceny ropy vzestupem až o šest procent. Cena ropy Brent se vyhoupla k blízkosti 49 dolarů za barel. Trh dohodu na snížení produkce na energetickém fóru v Alžírsku nečekal, protože Saúdská Arábie a Írán v předešlých dnech naznačovaly, že žádnou dohodu v Alžíru uzavřít neplánují. Dnes už ale trh poměrně ochladl. Podle Tomčiaka je to mimo jiné i tím, že limit není nijak rapidní. „Rozhodnutí kartelu OPEC je do určité míry šalamounské. Sice uvedl, že sníží svoji produkci o nějakých 750 tisíc barelů ropy denně, ale zároveň je důležité podívat se na údaje o produkci za poslední rok. Za poslední rok totiž produkce OPEC stoupla o 2 miliony barelů ropy denně,“ uvedl v pořadu Tržní okénko. 

Podle Tomčika je zároveň nutné, aby se k omezení produkce ropy přidaly i nečlenské státy. OPEC v tuto chvíli kontroluje asi 40 procent světové těžby. Druhým nejvýznamnějším hráčem je Rusko, jehož produkce je 10,1 milionů barelů ropy denně a Spojené státy s denní těžbou 8,8 milionů barelů. „Spojené státy se rozhodují nezávisle na tom, jaký je stav na trhu s ropou a zda jsou nějaké geopolitické pohyby. Američtí producenti dost výrazně naštvali celý OPEC, protože svoji produkci břidličné ropy zvyšovali,“ řekl Tomčiak.

Co to znamená pro motoristy?

Ceny pohonných hmot jsou stále o několik korun nižší než minulý rok. V následujících týdnech se ale podle Tomčiaka můžeme rozloučit se zlevňováním nafty a benzínu a naopak se připravit na mírné zdražování. „Předpokládáme, že v prvních dvou týdnech měsíce října se ceny benzínu i nafty zvýší o 20 až 30 haléřů. To je na základě toho včerejšího pohybu cen ropy. Do konce roku potom očekáváme mírný růst cen, případně stagnaci,“ uvedl.

Tomčiak věří, že ceny ropy budou růst a s tím ruku v ruce i ceny pohonných hmot. Situace v některých ekonomikách, jejichž základním kamenem je právě ropa, je už podle něj dost špatná. „Teď se zdá, že už konečně budou muset přistoupit i k činům, nejen k rétorice. Když se podíváme na finance států, které produkují ropu, tak jsou vskutku špatné. Saúdská Arábie by mohla dosáhnout rozpočtový deficit na úrovni 10 až 15 procent HDP, což je obrovské číslo. Rusko má také obrovský deficit. To oznámilo, že potřebuje cenu ropu alespoň na 60 dolarech za barel, aby smazalo svůj deficit a mělo vyrovnaný rozpočet,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak, si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„Rozhodnutí kartelu OPEC je do určité míry šalamounské,“ říká Boris Tomčiak Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.