Rozhodnou volby v Norsku o budoucnosti tamního ropného průmyslu?

Právě dnes jsou v Norsku otevřeny volební místnosti. Lidé po celé zemi rozhodují o složení parlamentu na další 4 roky. O obhájení mandátu usiluje pravicová koalice premiérky Erny Solbergové. Podle posledního průzkumu deníku Aftenposten by čtveřice pravicových stran mohla obsadit těsnou většinu 85 poslaneckých míst ve 169členném Stortingu.

Předešlé průzkumy však dávaly více šancí opoziční Dělnické straně Jonase Gahra Störeho a s ní spojenými subjekty středolevého zaměření.

Erna Solbergová a současná norská vládní koalice argumentuje skutečností, že aktuální oživení norské ekonomiky vzešlo právě ze současné vlády. A láká na snížení daňového zatížení. Dělnická strana, která vládla 8 let před současnou vládou Erny Solbergové, zase poukazuje na to, že přes současnou dobrou kondici norského hospodářství zůstává mnoho otázek nezodpovězeno a že se vláda málo stará o situaci na trhu práce. Hodlá v případě výhry také zvýšit daně a posílit sociální stát.

Právě daňová a sociální politika patří ke hlavním tématům letošních voleb. Vekou roli bude mít také přistěhovalecká politika a (hlavně) otázka norského ropného průmyslu.

Všechny velké strany klíčové norské průmyslové odvětví brání a nehodlají oslabovat něco, co tvoří polovinu norského exportu a co se současně teprve dává dohromady a staví na nohy po krizi z let 2014-2016. Nicméně pokud by se ani pravicovému bloku, ani Dělnické straně nepovedlo získat většinu, mohla by do této otázky výrazně promluvit Strana zelených. Ta slibuje, že bude usilovat o zastavení průzkumů nových nalezišť ropy a postupné snižování její produkce během následujících 15 let.

Norská média hovoří o tom, že šance, že by Zelení mohli těžbu ropy v Norsku paralyzovat, je velmi nízká. Ale současně upozorňují na to, že Zelení mají čím dál tím více příznivců (průzkumy jim nyní dávají kolem 5 %) a hlavně i na fakt, že se Zeleným povedlo z těžby ropy udělat velké téma, které přineslo do norské společnosti určité změny vnímání ropného průmyslu. Hlasům proti ropě totiž přibývá. Ačkoli je to právě ropa, která dělá z Norska jednu z nejbohatších zemí na světě.

No a co navrhují Zelení jako alternativu? Prý lesnictví, rybolov a větrné elektrárny… Je to pro norské voliče dostačující argument…?

Faktem je, že Norsko stojí na pomyslné křižovatce. Bojuje se o duši této země. Po mnoho desítek let se zde ekonomický úspěch či neúspěch měřil výnosy z těžby ropy a zemního plynu. Ty stékají do státní fondu bohatství Norského království. Ten vlastní podíly ve zhruba 9000 firmách po celém světě a 1,3 procenta všech akcií prodávaných na burzách,  Je také největším fondem svého druhu na světě a patří mezi nejvlivnější světové investory. 

Co tedy bude víc?

Relativně lehce zajištěná prosperita země? Ale co když ropa dojde? Nebo půjde zase její cena dolů? Jak velkou hrozbou je technologie těžby ropných břidlic?

Nebo vyhraje větší zamyšlení nad budoucností a ekologická zodpovědnost? 

První povolební prognózy lze očekávat dnes večer.

 

Zdroj: ZET

Rozhodnou volby v Norsku o budoucnosti tamního ropného průmyslu? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Nejlepší rating na světě má Německo

  Byznys ·

  Analytická společnost Dun & Bradstreet (D&B) zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating z…

 2. EU kritizuje Trumpovu hospodářskou politiku

  Společnost ·

  Výbor složený ze zástupců ministerstev financí členských zemí Evropské unie podrobil kritice hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil obavu…

 3. Klaus podpořil německou populistickou stranu AfD

  Společnost ·

  Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus dnes o tématu hovořil na předvoleb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.