Rozdíl mezi bohatými a chudými Američany je největší za 10 let

Vyplývá to z analýzy údajů americké vlády, kterou zveřejnila agentura AP. Ve skupině obyvatel s nejnižšími příjmy, mezi které v USA zahrnují osoby s ročním příjmem pod 20 tisíc dolarů (380 tisíc korun), dosahuje míra nezaměstnanosti 21 procent. Movité rodiny s příjmem nad 150 tisíc dolarů (2,8 milionu korun) nezaměstnanost prakticky nepostihuje.

V USA podle expertů dochází k erozi střední třídy. Její příslušníci jsou podle vládních údajů stále častěji nuceni volit podřadná zaměstnání a vytlačují pracovníky, kteří pak rozšiřují řady nezaměstnaných. „Část Ameriky je stále v krizi, zatímco druhá část problémy se zaměstnáním nemá,“ komentoval situaci analytik pracovního trhu Andrew Sum.

Doba, po kterou nezaměstnaní hledají práci, se přitom stále prodlužuje. Loni dosáhla téměř hranice čtyřiceti týdnů, což je nejvíc od konce druhé světové války. Střední třída ztrácí práci zejména vlivem automatizace a globalizace, kdy se pracovní příležitosti přesouvají z USA do jiných zemí.

Pod hranicí bídy žilo v USA v roce 2011 přes 46 milionů lidí, což je zhruba 15 procent populace. Data za rok 2012, která mají být zveřejněna příští týden, se podle očekávání odborníků mnoho lišit nebudou.

Nejchudším státem USA je Mississippi, kde žije v rodinách s nízkým příjmem čtvrtina obyvatel. Z amerických velkoměst je nejbohatší Washington, kde rodina ročně v průměru vydělává 88 200 dolarů (1,7 milionu korun). Nejchudší je floridská Tampa s ročním rodinným příjmem 44 400 dolarů (845 tisíc korun).

Zdroj: ČTK

Rozdíl mezi bohatými a chudými Američany je největší za 10 let Foto: Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

  2. BMW zahájila masovou výrobu elektrického vozu i3

    Byznys ·

    Největší výrobce luxusních aut na světě BMW dnes zahájil sériovou výrobu elektrického vozu i3. Menší vůz určený pro jízdu po městě se vyrábí v závodě v Lipsku a je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.