Úroveň kardiochirurgie je u nás stejná jako na Západě, platy lékařů jsou ale o polovinu nižší

Kardiochirurgie je jedním z nejtěžších lékařských oborů vůbec. Její úroveň je v České republice podle primáře kardiochirurgie Nemocnice Na Homolce MUDr. Iva Skalského na stejné úrovni jako v západní Evropě nebo Spojených státech. V platovém ohodnocení lékařů ale Česko silně zaostává.

Jak jsme na tom v oboru kardiochirurgie v porovnání se zahraničím?

Myslím, že jsme na tom velmi dobře. Ve srovnání se západní Evropou i Amerikou jsme plně srovnatelní. Samozřejmě jsou nějaká špičková centra, která vynikají v určitých segmentech léčby, ale v globálu se Česká republika nemá na co stydět.

Zeptám se na citlivé téma. Hodně se diskutuje o úrovni mezd ve zdravotnictví, což ovlivňuje i zájem mladých lidí do toho oboru vstupovat. Jak je to s nastupující generací lékařů kardiochirurgů?

Cesta k tomu, aby se člověk stal kardiochirurgem je poměrně dlouhá. Nejdřív musíte mít základní chirurgický kmen a po pěti letech nastupujete k atestaci z cévní chirurgie. To by mělo trvat 7 až 8 let nebo déle. I po té atestaci to závisí na oddělení, na tom jakou máte praxi. Nejtěžší výkony děláte po 10 až 15 letech.

Když už jme narazili na tu platovou úroveň, jak to vypadá v porovnání se zahraničím?

Jsme pořád ještě pozadu. Kdyby se to srovnalo v eurech, tak jsme na půlce, možná na třetině platů srovnatelných odborníků na západě. S tím souvisí i to, že mladí kolegové, pokud umějí cizí jazyk a chtějí se uplatnit v našem oboru, tak mají za hranicemi otevřené dveře. Mohou se uplatnit daleko víc za lepší peníze.

Vidíte, že se ten rozdíl v platové úrovni zužuje, anebo to stagnuje? 

Řekl bych, že částečně ano. U těch zdravotníků si ještě nikdo neuvědomuje, že je tam hodně přesčasové práce. Náš plat se nestává jen z toho základního platu, jako mají všichni ostatní. My máme ještě přesčasy a služby, což je někdy velmi náročné.

Váš obor přináší spoustu stresových situací, ale i těch krásných. Můžete nám o nich povědět?

Jedny z nejtěžších okamžiků asi je, když operujete pacienta, který operaci nepřežije. To jsou těžké chvíle. Člověk o tom pořád přemýšlí. Přemítá, co by udělal jinak. Někdy je to samozřejmě chyba toho operatéra, někdy ani pořádně nevíme, proč pacient umřel. U těch starších pacientů se pak třeba operace povede, ale pooperační průběh je tak komplikovaný, že to pacient nezvládne. Ze začátku o tom člověk pořád přemýšlí, ale pak dojde k závěru, že si to nemůže až tak připouštět. Jinak by se zbláznil.

Kardiochirurgie je na druhou stranu krásná, když se vám povede operace, když toho pacienta opravdu vyléčíte. Když přijde někdo, o kom si myslíte, že to nepřežije a on to přežije, tak to je nejhezčí pocit. Hlavně u těch mladých pacientů.

 

 

Záznam celého rozhovoru s primářem Ivo Skalským, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

Úroveň kardiochirurgie je u nás stejná jako na Západě, platy lékařů jsou ale o polovinu nižší Foto: surassawadee / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.