Rostoucí pracovní nároky vedou ke zvyšování stresu na pracovištích, říká A. Kazdová

Tlak na výkon a plnění cílů vystavuje řadu lidí v zaměstnání dlouhodobému stresu, který může vést až k takzvanému syndromu vyhoření. Podle šéfredaktorky časopisu Moderní řízení jsou k tomuto syndromu náchylnější zejména skupiny takzvaných pomáhajících profesí, jako jsou sociální pracovníci, zdravotníci nebo učitelé. 

V rozhovoru pro rádio ZET Kazdová zmínila příklad ze sousedního Německa, kde mezi lety 2004 až 2011 zaznamenali téměř dvacetinásobný vzestup dnů v pracovní neschopnosti způsobený syndromem vyhoření. 

„Německý zdravotní systém zareagoval osvětou lékařů, aby praktičtí lékaři včas poznali diagnostiku syndromu vyhoření. Vytvořili dále specializaci psychoterapeutů a speciálních psychoterapeutických metod, aby lidé mohli od praktických lékařů jít k těmto odborníkům, a také vybudovali psychosomatické kliniky, které jsou určené na léčení a rehabilitaci pacientů postižených syndromem vyhoření,“ řekla Kazdová.

Reagovat by však měly i samotné firmy, u nichž by měla být klíčová role vedoucích a manažerů. Pro ně je podle Kazdové „důležité školení a různé edukační systémy, aby o tom byli informováni a věděli si s tím rady.“ Investice do firemních programů, které jsou zaměřené na duševní zdraví a rovnováhu svých zaměstnanců mohou být pro firmu také hospodářsky efektivní. Kazdová uvedla příklad podniku z Velké Británie, kterému každých 20 000 liber investovaných do preventivního programu přineslo úspory ve výši 60 000 liber na menší nemocnosti a vyšší výkonnosti.

 

 

Celý rozhovor s šéfredaktorkou magazínu Moderní řízení Alenou Kazdovou o dopadech stresu na pracovišti si můžete poslechnout v playeru výše.

Více se o tématu dočtete také v aktuálním vydání měsíčníku Moderní řízení.

 

Zdroj: ZET

    

Rostoucí pracovní nároky vedou ke zvyšování stresu na pracovištích, říká A. Kazdová Foto: Archiv Aleny Kazdové

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.