Roste zájem o daňové ráje, firmy chtějí optimalizovat zisky a obnovit anonymitu

Majitelé českých firem v daňových rájích loni investovali do základního jmění svých společností 430 miliard korun. To je o téměř 7 a půl procenta více než v předešlém roce. Společnosti tak chtějí optimalizovat své zisky. Ve Studiu ZET o tom mluvil analytik poradenské společnosti Bisnode Michal Řičař. 

„Zvyšování základního kapitálu mimo naši republiku je krokem k tomu, aby tito lidé získali čím dál tím větší prostředky z daného byznysu,“ řekl Řičař.

V minulosti se daňové ráje využívaly především kvůli zisku. V současné době se však situace částečně změnila. Způsobil to nový zákon, který zakazuje akcie na majitele. Kvůli tomu již anonymita u akciových společností v České republice neexistuje. Jednotlivé subjekty, které chtějí zůstat anonymní, proto musí hledat nová řešení.

„Velmi dobré řešení jsou v tomto ohledu daňové ráje, které umožňují skrýt vlastnickou strukturu, ať už z jakéhokoli důvodu. To umožní majitelům nějakým způsobem ušetřit,“ sdělil Řičař.

Z České republiky je na území daňových rájů registrováno celkem 13 tisíc firem. Tyto společnosti ovládají zhruba 16 procent základního kapitálu Česka. Podle Řičaře lze na tomto čísle vypozorovat, že se jedná o velké kapitálové společnosti, v jejichž vedení stojí lidi disponující velkým kapitálem. Nejvíce českých firem je v Nizozemí (4 tisíce), ve Spojených státech (3 tisíce) a na Kypru (2 tisíce).  

„Kdyby podnikatelé přišli za firmou, která se specializuje právě na daňové ráje a chtěli by optimalizaci jak vlastnické, tak ekonomické struktury firmy, tak by jim specialisté doporučili, aby firma měla před zdaněním zisk nejméně dva miliony, pak už se to vyplatí. Ten poradce je schopen zlepšit, jak ekonomické postavení ve smyslu nižší daňové zátěže, tak i popřípadě skrýt tu vlastnickou strukturu,“ informoval Řičař. 

 

Celý rozhovor s Michalem Řičařem si můžete přehrát v playeru umístěném výše.

 

Zdroj: Zet

Roste zájem o daňové ráje, firmy chtějí optimalizovat zisky a obnovit anonymitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.