Rosněfť žádá ruskou vládu o ukončení monopolu Gazpromu na vývoz plynu

Největší ruská ropná společnost Rosněfť v dopise požádala vládu, aby ukončila exkluzivní právo Gazpromu na vývoz zemního plynu prostřednictvím plynovodů. Uvedla to agentura RIA Novosti, která má dopis adresovaný ministerstvu energetiky k dispozici. Rosněfť údajně také navrhla rozdělit Gazprom na dvě části. Jedna by se měla zaměřit na těžbu a druhá na přepravu. Gazprom tuto možnost už dlouho odmítá.

Obě největší ruské energetické firmy, jsou spolu ve sporu kvůli více tématům. Patří mezi ně i právo na vývoz plynu a napojení na síť plynovodů Gazpromu. Nejnovější návrh Rosněfti může podle agentury Reuters také signalizovat rostoucí nervozitu firmy z její vlastní podnikatelské situace, kterou ohrožují zahraniční sankce uvalené na Rusko kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi.

Rosněfť, Gazprom a ministerstvo energetiky se ke zprávě odmítly vyjádřit. Společnost Rosněfť ale uvedla, že jednání o podobě trhu s plynem se vedou. „Jedním z cílů je vytvořit optimální model, který umožní Rusku nejen si zachovat, ale také si zvýšit podíl na globálním trhu,“ uvedl mluvčí Rosněfti.

RIA Novosti také informovala o tom, že Rosněfť chce od roku 2016 začít testovat vývoz zemního plynu plynovodem. Vláda už Rosněfti a druhému největšímu producentovi plynu v Rusku, společnosti Novatek, povolila budoucí vývoz zkapalněného zemního plynu.

Společnost Rosněfť zároveň navrhla, aby byl Gazprom od roku 2025 rozdělen. „Střet zájmů v Gazpromu, který je monopolem v přepravních službách na jedné straně a největším dodavatelem plynu na straně druhé, by měl být odstraněn,“ citovala RIA z dopisu Rosněfti.

 

Zdroj: ČTK

 

Rosněfť žádá ruskou vládu o ukončení monopolu Gazpromu na vývoz plynu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.