Ropný koncern Shell vyplatí Nigerijcům odškodné v hodnotě 55 milionů liber za úniky ropy

Britsko-nizozemský ropný koncern Shell zaplatí Nigerijcům celkem 55 milionů liber jako odškodné za dva úniky ropy, ke kterým došlo před sedmi lety na jihu země. Firma se na tom dohodla s poškozenými. Jedná se o první takovýto případ, kdy bude náhrada škody vyplacena přímo členům místního společenství, sdělil podle agentury Reuters Martyn Day z britské advokátní kanceláře, která Nigerijce zastupovala.

Žalující strana tvrdila, že úniky z ropovodu v oblasti Bodo při Guinejském zálivu způsobily, že v této převážně zemědělské oblasti uniklo do okolního prostředí 500.000 barelů ropy. Shell tento objem původně odhadoval na zhruba 4000 barelů. Časem připustil, že celkové množství uniklé ropy mohlo být vyšší, konkrétní údaj ale neposkytl.

Tříletá právní bitva končí mimosoudně. Každý ze zhruba 15.600 poškozených, včetně dětí, obdrží průměrně 2200 liber. Dohodnutá částka však představuje jen zlomek toho, co nigerijská komunita požadovala. Původně po společnosti Shell chtěla více než 300 milionům liber. Shell byl nejdříve ochotný zaplatit zhruba 30 milionů liber.

 

 

Zdroj: ČTK

Ropný koncern Shell vyplatí Nigerijcům odškodné v hodnotě 55 milionů liber za úniky ropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.