Ropný kartel OPEC posílí o dalšího člena. Indonésie zvýší jeho produkci nad těžební cíl

Indonésie se v prosinci opět stane plnoprávným členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Bude tak 13. členem kartelu, jehož produkci zvýší o téměř tři procenta, čímž překoná současný těžební cíl kartelu. Informovala o tom agentura Reuters. Indonésie opustila kartel v roce 2009, protože se o rok dříve stala čistým dovozcem ropy. Do té doby byla v téměř padesátileté historii kartelu jediným členem z Asie.

Indonésie bude čtvrtým nejmenším producentem v kartelu, před Libyí, Ekvádorem a Katarem. Kartel OPEC v prohlášení dodal, že členství Indonésie bude znovu aktivováno na příštím zasedání organizace, které se uskuteční 4. prosince.

OPEC se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba jednou třetinou. Přijetím Indonésie se celková těžba kartelu podle červencových údajů zvýší o 2,6 procenta na téměř 33 milionů barelů denně. To je více, než činí současný těžební cíl kartelu, který je 30 milionů barelů denně. Těžba kartelu od roku 2008, tedy v době, kdy Indonésie nebyla členem, nepřekročil 32 milionů barelů denně.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Indonésie v červenci těžila 840 000 barelů denně. Celý OPEC pak podle průzkumu agentury Reuters těžil 31,88 milionu barelů denně, což je pro současný dvanáctičlenný kartel rekord.

Podle stanov se členem OPEC může stát jakákoli země s výrazně čistým vývozem ropy, která má obdobné zájmy jako ostatní členské země. S jejím členstvím ale musí souhlasit více než tři čtvrtiny plnoprávných členů a všichni zakládající členové. Dlouho se spekulovalo o tom, zda se Indonésie stane plnoprávným členem, protože země sice ropu stále vyváží, dováží ale rafinerské produkty, což z ní ve skutečnosti dělá čistého dovozce.

 

Zdroj: ČTK

 

Ropný kartel OPEC posílí o dalšího člena. Indonésie zvýší jeho produkci nad těžební cíl Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.