Ropný gigant Exxon kupuje těžaře v nejrantabilnějším americkém nalezišti

Americká ropná jednička Exxon Mobil koupí za 6,6 miliardy dolarů (167 miliard Kč) těžařské firmy, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. Permská pánev je jedním z nejrentabilnějších amerických nalezišť ropy a podle nedávných průzkumů jde zřejmě o zdaleka největší naleziště břidlicové ropy v USA.

Koupené firmy mají k průzkumu a těžbě pronajato celkem 111.300 hektarů území. Denně těží přes 18.000 barelů energetického ekvivalentu ropy.

Exxon nyní v rámci celé Permské pánve těží kolem 140.000 barelů ropného ekvivalentu denně. Koncern uvedl, že koupená aktiva jsou významným přírůstkem do sestavy aktiv nekonvenčních energetických zdrojů, které shromažďuje jeho dceřiná firma XTO Energy.

Loňské oživení cen ropy povzbudilo ty americké ropné společnosti, které přežily dvouletý propad cen bez větších šrámů, k obnovení akvizic. Velký zájem je zejména o firmy působící právě v Permské pánvi, uvedla agentura Reuters.

Američtí geologové ke konci loňského roku objevili v Permské pánvi zřejmě největší pole nekonvenční ropy v USA. Břidlicové naleziště v oblasti Wolfcamp ukrývá podle odhadů 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu, a je tedy třikrát větší než současná největší břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Ropný gigant Exxon kupuje těžaře v nejrantabilnějším americkém nalezišti Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.