Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii

Ceny ropy na světových trzích posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Reagují tak na útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii. Podle severu americké televize CNN vypálení 59 amerických raket Tomahawk na syrskou vládní leteckou základnu rozpíná nejistotu na politicky nestabilním a ropně bohatém Blízkém východě.

Kolem 7:00 středoevropského času severomořská ropa Brent stoupla na asijských trzích o 1,6 procenta na 55,74 dolaru za barel, když předtím vzrostla až na 56,08 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila ve stejnou dobu o 1,7 procenta na 52,60 dolaru za barel.

„Geopolitika je často velký hráč na trzích s ropou,“ řekl pro CNN hlavní stratég společnosti AxiTrader Greg McKenna. „Americký úder proti režimu, který se opírá o Rusy, a v zemi, kde jsou v podpoře režimu aktivní také Íránci, má potenciál vyvolat další politický svár.“ Potenciální reakce dvou velkých producentů ropy - Ruska a Íránu - bude pro trh s ropou klíčová. Dosavadní nejistota zatím podporuje růst cen ropy.

Sýrie sama o sobě není významným producentem ropy, CNN ale připomíná, že země je blízko Hormuzskému průlivu. Tento průliv mezi Ománským a Perským zálivem patří mezi nejdůležitější strategická místa na světě. Průlivem se dopravuje okolo 20 % vytěžené ropy na světě a 35 % ropy přepravované po moři. Stupňující se konflikt v této oblasti by mohl mít vliv na globální dodávky.

Americký prezident Donald Trump nařídil cílený útok na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok v provincii Idlib, ze kterého USA obviňují režim prezidenta Bašára Asada. Podle Trumpa se útok v noci na dnešek uskutečnil v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. 

 

 

Zdroj: Zet, CNN, ČTK

 

Ropa zdražuje vlivem americkém útoku na Sýrii Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.