Ropa zdražuje kvůli poptávce Číny a kvůli hrozbě stávky v Nigérii

Ceny ropy v pátek navázaly na čtvrteční vzestup a dále výrazně stoupají. K tomu jim pomáhá zejména růst poptávky v Číně a také hrozba stávky v Nigérii. Je však dost pravděpodobné, že za celý týden vykážou pokles, protože v prvních dnech na trhu převládly obavy, že Spojené státy svým zvyšováním těžby podkopou snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů o snížení nabídky na světovém trhu.

Severomořský Brent krátce před 17:45 přidával 1,72 procenta na 63,27 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala skoro 1,18 procenta na 57,36 dolarů za barel.

Podle posledních údajů celní správy Čína zvýšila dovoz ropy na 9,01 milionu barelů denně, což je druhý nejvyšší zaznamenaný údaj a letos zřejmě nahradí USA v pozici největšího světového dovozce. Americká investiční banka Jefferies předpovídá, že díky téměř 10procentnímu růstu čínského importu se světová poptávka po ropě v příštím roce zvýší o 1,5 milionu b/d.

Ceny ropy bezprostředně podporuje také hrozba stávky v Nigérii, která je největším africkým vývozcem této suroviny. Začít by měla 18. prosince.

 

 

Zdroj: ČTK

Ropa zdražuje kvůli poptávce Číny a kvůli hrozbě stávky v Nigérii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.