Ropa nadále zdražuje, na vině je nově i situace v Saúdské Arábii

Ceny ropy zahájily týden dalším růstem a posunuly více než dvouletá maxima. K jejich růstu nově přispívá i víkendová protikorupční razie v Saúdské Arábii, která má podle analytiků pomoci upevnit moc korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi. K růstu cen ale pomáhají i důkazy, že se zvolna vyrovnává nabídka a poptávka.

Kolem 16:30 barel severomořské ropy Brent přidával 1,1 procenta na 62,75 dolaru. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu stála 55,95 a vykazovala růst o 0,6 procenta.

Saúdský korunní princ o víkendu založil protikorupční výbor, který pak nechal zatknout 11 princů, ministry současné i minulé vlády a několik prominentních podnikatelů. Rijád chystá rozsáhlé změny ve fungování ekonomiky, mimo jiné se chystá odprodat podíl ve státní ropné společnosti Saudi Aramco.

Americké těžební firmy zatím dál omezují počet aktivních vrtů. Statistika za minulý týden ukázala, že jich zavřely osm, což bylo nejvíce od loňského května. Aktuálně je tak v USA v provozu 729 vrtných souprav.

 

 

Zdroj: ČTK

Ropa nadále zdražuje, na vině je nově i situace v Saúdské Arábii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Slovensko dotahuje EU rychleji než ČR

    Společnost ·

    Slovensko se za posledních 25 let dotahuje na ekonomickou úroveň starších zemí EU rychlejším tempem než Česká republika. Viditelné je to nejen na průměrné míře růstu e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.