Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že zásah USA v Sýrii v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu poškodí rusko-americké vztahy. Sýrie podle něj nemá chemické zbraně. Podle Romancova jsou ale rusko-americké vztahy špatné už poměrně dlouhou dobu. „Nedomnívám se, že bychom byli svědky ještě nějakého dramatičtějšího zhoršení, protože řada komunikačních kanálů, které byly nastaveny od 90. let minulého století v souvislosti s takovými platformami jako Rada NATO-Rusko a tak dál, jsou uzavřeny delší dobu. Spíše jde o to, že Moskva hrozně spoléhala na to, že zvolení Donalda Trumpa bude znamenat nějaký radikální obrat,“ uvedl na rádiu Zet.

Nejen pro Rusy tak podle Romancova americký útok znamená konec iluze, že je Trump v čele Bílého domu obratem v rusko-amerických vztazích.

Další vývoj syrské války

Co bude americký útok znamenat pro pokračování syrského válečného konfliktu, je nyní jednou z hlavních otázek. Podle Romancovca je nepravděpodobné, že by Spojené státy chtěly do konfliktu zapojit i pozemní síly.

„Spojené státy jsou schopny ze vzduchu raketami ničit vojenskou infrastrukturu případně i vojenské cíle syrského režimu, ale nejspíš budou muset i nadále brát obrovský ohled na to, kde jsou nebo nejsou Rusové. Myslím, že pro uklidnění situace v Sýrii bude daleko podstatnější to, jakým způsobem se k tomu budou chovat Íránci respektive Saúdové, kteří mají na zemi své bojovníky, které vyzbrojují a platí,“ upozornil politicky geograf. Saúdská Arábie už nicméně americký útok podpořila a Trumpův krok označil za odvážný. Írán naopak bombardování odsoudil.

 

 

Celý rozhovor s Michelem Romancovem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet