Role americké první dámy zažije svá poprvé, ať zvítězí ve volbách kdokoliv

Ať už se stane příštím americkým prezidentem kdokoliv, role první dámy zažije svá poprvé. V případě zvolení Donalda Trumpa by to bylo poprvé, co se Spojené státy dočkají první dámy z bývalé komunistické země. Byla by také teprve druhou cizinkou v této roli. Pokud by v Bílém domě usedla Hillary Clintonová titul první dámy by převzal „první gentleman“. Jak by s touto novou situací naložil společenský protokol prozradil na rádiu Zet odborník na etiketu Ladislav Špaček.

V případě, že by v dnešních prezidentských volbách v USA zvítězila Hillary Clinton, nebylo by to prvenství pouze pro ní. Ano, stala by se první ženou, která bude vykonávat funkci prezidenta Spojených států, ale s tím přichází i prvenství pro roli jejího doprovodu. První muž, první pán, první gentleman? Jak by mohla Amerika, potažmo svět, titulovat manžela Hillary Clintonové Billa Clintona. „Výraz první dáma je tak vžitý, že se místo něj nepodaří manžela paní Clintonové Billa Clintona titulovat jako první pán. To nejde. Takový titul neexistuje, nevžil se. Bude pro něj asi muset zůstat ten obyčejný titul manžel prezidentky Spojených států nebo pan Bill Clinton,“ vysvětloval Špaček.

Ostatně celé jméno se používá i dnes v případě amerických prvních dam. „Když dostanete pozvánku k americkému prezidentovi do Bílého domu na večeři, tak na ní bude napsáno, že prezident Spojených států a paní Obamová vás zvou na večeři,“ řekl Špaček.

Změny ale budou muset nejspíš podstoupit programy při státních návštěvách. Tehdy mají manželky státníků takzvaný „dámský program“, při kterém navštěvují podle Špačka například školy, charitativní instituce nebo nemocnice. „Nejspíš to nebude tak, jako když dvě dámy půjdou na návštěvu do dětského domova nebo nemocnice. Program se bude muset upravit podle toho, že jde o muže. Půjdou například na prohlídku automobilky nebo nějakého technologického parku,“ řekl Špaček, který zároveň dodal, že všechny ostatní věci, jako je koncipování zasedacího pořádku při státních večeřích nebo doprovod při státních návštěvách, budou stejné, jen tím ekvivalentem bude muž.

 

 

Celý rozhovor s odborníkem na etiketu Ladislavem Špačkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Role americké první dámy zažije svá poprvé, ať zvítězí ve volbách kdokoliv Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.