Úroda ovoce bude největší za posledních sedm let, meziročně vzroste o pětinu

Úroda ovoce má letos vzrůst o 19 procent na 181 443 tun. Má tak dosáhnout největšího objemu za posledních sedm let. Sklizeň má být lepší než loni u všech druhů ovoce s výjimkou višní a angreštu. Nejvíce má vzrůst množství hrušek a to o 163 procent na 9 866 tun. V pátek o tom informoval předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Důvodem jeho optimismu je příznivé počasí. 

„Po několika špatných letech to letos vypadá na slušnou úrodu, počasí zatím vychází ideálně. Zima byla mírná, příznivé počasí bylo i v době květu, a to u peckovin i jádrovin,“ řekl Ludvík. Sady letos nepostihly jarní mrazy, škody z krupobití se zatím objevily jen lokálně na Moravě a v severních Čechách. Letošní úbytek 11 procent ploch sadů se na úrodě výrazněji nepodepsal, protože se kácely staré a málo plodící sady.

O odbyt letošní vyšší úrody Ludvík obavu nemá. „Poptávka by měla být dobrá. Například zásoby jablek z loňské sklizně jsou v Evropě vyprodané. Neměla by se již opakovat loňská deformace trhu po embargu na dovoz ovoce do Ruska,“ řekl Ludvík. Upozornil, že ceny i poptávku po ovoci zásadně ovlivňují velcí pěstitelé v Evropě, zejména Polsko, které například jablek ročně produkuje kolem 3,5 milionu tun. Je to zhruba dvacetinásobek veškeré produkce českého ovocnářství.

Ovocnáři očekávají, že sklizeň jablek, které jsou hlavním ovocným druhem v Česku, by letos mohla dosáhnout 150 671 tun, tedy úrovně 37 procent nad pětiletým průměrem a 15 procent nad loňskou skutečností. „U hrušek se projevují nové výsadby, které jsou nyní v plné plodnosti,“ řekl Ludvík. Dobrá úroda na úrovni 7 500 tun se čeká i u švestek, proti loňsku jde o nárůst o 31 procent.

V porovnání s pětiletým průměrem by měla být letošní celková sklizeň ovoce v ČR vyšší o 37 procent. Ovocnáři ale upozorňují, že pětiletý průměr je ovlivněn výrazně nízkými sklizněmi v letech 2010 až 2012, kdy významnou část úrody zdecimovaly pozdní jarní mrazy či velké deště.

Pěstování ovoce je podle Ludvíka v Česku dlouhodobě nerentabilní. Kromě pádu cen po ruském embargu se na špatné situaci ovocnářů podepsaly podprůměrné sklizně z let 2010 až 2012. Výsledkem krize odvětví je podle Ludvíka to, že řada podniků s ovocnářstvím skončila a další kvůli nedostatku peněz na investice ovocnářství omezují. Stav českého ovocnářství by podle něj mohl zlepšit Program rozvoje venkova v programovacím období EU pro roky 2014 až 2020. „Aby se podařilo udržet rozměr českého ovocnářství, měla by být podle nás podpora investic v ovocnářství jednou z priorit programu,“ uvedl Ludvík.

 

Zdroj: ČTK

Úroda ovoce bude největší za posledních sedm let, meziročně vzroste o pětinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.