Robotizace je populární i v zemědělství, investovalo do ní 57 % firem

V posledních deseti letech investovalo do automatizace a robotizace 57 procent zemědělských podniků, vyplývá z šetření společnosti Trexima, na kterém spolupracoval Zemědělský svaz ČR a zemědělské odbory. Přesto zemědělci pociťují nedostatek zaměstnanců. Novinářům to v pátek řekl předseda svazu Martin Pýcha. Podniky podle něj již ani nechtějí investovat, protože stroje nebudou mít obsluhu.

Jako příklad takové investice uvedl Jaroslav Vaňous ze zemědělského družstva Sloupnice dojicí roboty, kteří družstvu ušetřili práci dvou třetin dojících pracovníků. „Technologie nejsou zadarmo. I když se uvádí, že by mělo dojít k úspoře nákladů, tak naše zkušenost to nepotvrzuje,“ upozornil Vaňous. Vysoké jsou totiž následně náklady na servis, údržbu i aktualizaci programů. Navíc při koupi stroje počítal s tím, že bude prodávat mléko za devět korun za litr, ve skutečnosti ho dlouhodobě prodává za šest. V zemědělství tak robotizace podle něj nepřináší úspory, ale je nutností, protože pracovníci nejsou.

Podle Pýchy nyní v oboru chybí 10 000 až 15 000 pracovníků. Navíc v dalším desetiletí může odejít další třetina do důchodu. Mladí lidé je podle něj nenahradí - přestože studují zemědělské školy, do oboru z nich jde jenom zlomek. Podniky je nemohou dobře platit, medián mezd v zemědělství byl předloni kolem 23 000 korun. Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 byla 31 646 korun.

Podle šetření, prováděného letos v únoru a březnu, je nejčastějším důvodem investic snaha o zlepšení výroby a zvýšení efektivity (72 procent), polovina investic v zemědělství je vedena snahou o udržení kroku s nejnovějšími trendy. Skoro pětina investic je ale kvůli tomu, že podniky nemohou sehnat vhodné pracovníky. Firmy nejčastěji (70 procent) investují do navigačních systémů, dále do senzorů využívaných v živočišné výrobě, například pro detekci čerstvě narozených mláďat.

Firmám by podle zástupců svazu mohli pomoci pracovníci například z Ukrajiny nebo z Mongolska, jejich příchod je ale pomalý. Vaňous uvedl, že se o zaměstnání lidí z Ukrajiny snaží již déle než půl roku a stále je zaměstnat kvůli administrativě nemůže.

Zemědělců předloni v ČR znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 0,7 procenta na 100 200. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Počet pracovníků v zemědělství se tak snížil na celkové zaměstnanosti na 1,9 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Robotizace je populární i v zemědělství, investovalo do ní 57 % firem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR je stále ochotna jednat s USA

    Společnost ·

    Severní Korea je stále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli. Na základě informací severokorejské oficiální agentur…

  2. Let MH17 sestřelila raketa ruské armády

    Společnost ·

    Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě 2014, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve čtvrtek o tom informoval mezinár…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.