Roboti: Zachránci lidských životů nebo počátek záhuby naší civilizace

V souvislosti s incidentem v americkém Dallasu, kde policie vyslala zabijáckého robota ke zneškodnění útočníka, se znovu rozpoutala debata o rizicích těchto technologií. Použití stroje do boje se stává čím dál běžnější alternativou. Nasazení robotů sice může zachránit životy vojáků nebo zdravotníků, ale na rizika související s umělou inteligencí v poslední době upozorňují přední vědci. Na roboty, které má armáda nebo policie k dispozici, jsme si proto posvítili na Zet.cz.

Roboti medici:

Zranění vojáci na bojišti potřebují rychlé poskytnutí lékařské péče. Historicky se o tuto roli měli starat váleční medici, kteří se vydali vstříc nepřátelské palbě s cílem zachránit své raněné kamarády. Jde o nesmírně nebezpečnou práci, již musí vykonávat lidé. V minulosti se totiž armádám nenaskytla jiná možnost. Loni ovšem generálmajor americké armády Steve Jones podle serveru Popular Science uvedl, že v budoucnu bude možné poslat do nebezpečných lokalit místo lidí roboty.

„V průběhu let jsme ztratili mnoho zdravotníků. Měli totiž odvahu jít vstříc střelbě nepřítele a zachránit tak své kamarády. S novějšími technologiemi, kterými jsou robotická vozidla, jsme již dnes schopni prozkoumat a zneškodnit improvizovaná výbušná zařízení. Ta stejná technika může přitom zachránit i lidské životy,“ řekl Jones serveru Popular Science.

Evakuace zraněných vojáků je přitom prvním příkladem, k němuž mohou sloužit roboti. Tyto stroje mohou rovněž dodávat zdravotnický materiál do nebezpečných oblastí, aby tak zásobovaly své vojsko působící v týlu nepřítele. V určitém směru by v tom mohly pomoci bezpilotní letouny. S jejich pomocí by pak bylo možné přepravit na určité cílové místo léky nebo krev. Smrtelně poraněným vojákům budou v budoucnu pomáhat ale roboti.

 

Roboti vojáci:

Zdroj: QinetiQ / Modular Advanced Armed Robotic System (MAARS) - Spojenými státy vyrobený ozbrojený robot na dálkové ovládání.

 

Podle serveru Huffington Post armády nepoužívají humanoidní útočné roboty po vzoru z filmu Terminátor. Nezáleží totiž na vzhledu stroje nýbrž na jeho samotné funkčnosti. Jde o roboty, kteří mají různé tvary a jsou schopni získávat informace ze svého okolí. Dokáží analyzovat formy pohybu a jsou závislé na napájení. Tvary těchto válečných robotů jsou uzpůsobeny podle toho, do jakého terénu budou nasazeny. Drony jsou svým způsobem také roboti a vzhledem se podobají nejvíce běžným letadlům. Armády mají k dispozici ale i stroje, které podle Huffington Post vypadají spíše jako kamiony nebo buldozery. V armádní terminologii se označují jako bezpilotní pozemní vozidla (UGVs) nebo nepilotovaná vozidla (UAV).

 

ACER, Mesa Robotics

Zdroj: MESA ROBOTICS

Mezi větší robotizovaná vozidla patří například ACER. Jde v podstatě o kamion, který je vybavený počítačem. Manipuluje se s ním pomocí dálkového ovládání. ACER zvládne řadu obtížných úkolů, mezi něž patří například likvidování výbušnin pomocí mechanického ramena. K dispozici má rovněž obří frézu. Vozidlo může být využito pro zdravotnické účely. ACER není přenosný člověkem, protože váží 2040 kg. Jeho maximální rychlost dosahuje 10 km/h a je poháněný dieselovým motorem. Palivová nádrž pojme 72 litrů. 

Zdroj: MESA ROBOTICS

 

Predator

Potenciální úspěch v boji ve velké míře závisí na vojenském plánování. Armádě z toho důvodu pomáhají ve velkém měřítku drony. Velitelům umožňují udržet přehled o strategické pozici vlastního vojska, rovněž dokáží odhalit pozice  protivníků. Bezpilotní letoun jako je Predator, poskytuje přesná a aktuální data o pohybu jednotek, dokáže analyzovat počasí v oblasti a lokalizuje pozici nepřátelské strany.

Predatoři jsou ovšem vybaveny i raketami Hellfire. V roce 2003 například jeden z těchto letounů zneškodnil protiletadlovou zbraň na jihu Iráku. Tito roboti jsou ovšem stále závislí na lidských operátorech. Bohužel došlo i k situacím, při nichž drony usmrtily řadu civilistů. 

 

MATILDA, Mesa Robotics

Zdroj: U.S. ARMY: REDSTONE ARSENAL

Americká armáda v současné době nejčastěji používá malé roboty, kteří jsou namontováni na miniaturních pásech. Díky tomu jsou schopni překonat jakýkoli terén. K tomu mají uvnitř zabudovanou celou řadu senzorů. Jsou schopni analyzovat zvuky a pomocí kamer se orientovat v terénu. V okolí jsou rovněž schopni detekovat použití chemických zbraní. Jejich součástí jsou často i nainstalované zbraně.

Jako příklad malého robota lze uvést takzvanou MATILDU. Tento stroj vyvinula společnost Mesa Robotics. I s bateriemi váží 28 kilo a unese jej tak i jeden člověk. Bez problémů se vejde do kufru automobilu. MATILDA má podle serveru Huffington Post mnoho možných konfigurací. Může být vybavena mechanickým ramenem. Lze na ni nainstalovat různé druhy kamer a senzorů. Dokonce je schopna táhnout malý přívěsný vozík. 

 

Roboty mohou využívat nebezpečné organizace

Irácký armádní generál loni oznámil, že brzy do boje pustí robotické vojáky. Podle serveru Popular Science to řekl státem regulovanému serveru Farw News Service. Jde přitom o poměrně zneklidňující prohlášení pojící se k rychlému technologickému pokroku.

Pokud se naplní generálova slova, tak roboti budou schopni nosit kulomety, rakety a lidé je pák budou pouze ovládat dálkově ze svých stanovišť. Americká armáda již s ozbrojenými roboty experimentovala před dvěma lety. Očekává přitom, že do poloviny tohoto století roboti nahradí jednu čtvrtinu vojáků.

Syrský prezident Bašár Asad v roce 2013 použil dálkově ovládaného robota s kulometem, který byl schopný střílet za roh, aniž by došlo ke ztrátě lidského života. Je patrné, že ovládané dálkově ovládané zbraně na kolečkách jsou stále běžnější součástí válečných konfliktů. Rizikem zůstává, aby se nedostali do rukou skutečně nebezpečných organizací, mezi které patří například Islámský stát, Boko Haram a další.

 

Roboti policisté

Zdroj: Chinanews.com: čínský Anbot

Policie v Dallasu nasadila 8. července 2016 do akce robota nesoucího výbušninu. Stalo se tak vůbec poprvé, kdy bylo zapotřebí zlikvidovat obklíčeného muže, který se schovával v nadzemních garážích. Stane se tato praktika v budoucnu standardem a nahradí tak policisty do značné míry roboti? Na tuto otázku mohl alespoň částečně odpovědět technologický veletrh v Číně nesoucí název Chongqing Hi-Tech.

Čína předvedla v rámci tohoto veletrhu své vojenské inovace. Mezi nimi figuroval i policejní robot. Podle serveru Popular Science získal název Anbot. Tento robot je schopný ochránit určité místo před násilím a nepokoji. Je 1,5 metrů vysoký a váží 78 kilogramů. Díky své baterii je schopen vydržet v provozu až 8 hodin. V sobě má zabudovaný navigační systém a pomocí videozáznamu rovněž analyzuje dění kolem sebe. Může dosáhnout rychlosti až 18 km/hod. Díky tomu tak může sledovat prchající zločince nebo reagovat na mimořádné události.

 Zdroj: YouTube / New China TV 

Anbot může podle Popular Science pomoci i lidem na ulici, kteří jsou v nesnázích a volají o pomoc. K tomuto rozhodnutí dojde sám bez zásahu člověka. Z hlediska rizika ohledně vzpoury robotů, kterou známe například z knižního díla „Já, robot“ od Isaaca Asimova, jde o informaci, nad kterou by se lidé měli pozastavit. K umělé inteligenci se negativně vyslovil i známý teoretický fyzik Steven Hawking.

Jedinou výhodou může být skutečnost, že Anbot disponuje pouze elektrickým paralyzérem, s nimž lze manipulovat na dálku z kontrolního stanoviště. Čínský vynález dokáže rozpoznat pomocí zvukových a obrazových snímačů nezákonnou činnost a identifikovat tak zločince. Celkem velké rozměry Anbota umožňují instalaci dalších donucovacích prostředků, mezi které patří další zbraně, které by neměly způsobit člověku smrt.

Anbot je nicméně podle serveru Popular Science stále závislý na lidském dohledu. Není to robot, který v dohledné době nahradí člověka. Není totiž schopný chodit do schodů a nedisponuje sociální a emoční inteligencí. Může být rovněž náchylný na kybernetické útoky. To s sebou přináší další možná rizika. 

 

Hmyzí roboti

 Zdroj: Harvard University 

Přínosnou špionážní technologií by se mohly stát v současnosti vyvíjení drobní létající roboti. Tým robotiky z Harvardské univerzity si vzal za vzor zástupce hmyzu. Nazývají jej příznačným názvem RoboBee (doslovný překlad - RoboVčela). Díky elektrickým nábojům je tento drobný robot schopný přistát podle serveru Livescience na jakémkoli povrchu. Poté, co se elektrický náboj vypne, tak RoboBee odlétne pryč.

RoboBee dosahuje velikosti skutečných včel. (Rozpětí křídel - 36 milimetrů, váha - 100 mg, délka - 20 milimetrů). Tenké měděné dráty vysílají řídící signály a napájejí tělo robota. Křídla se tak mohou pohybovat nezávisle na sobě. Pohání je „umělé letové svaly,“ serveru Livescience to řekl vedoucí studie Morit Graule.

Hmyzí robot poprvé debutoval v roce 2013 v rámci publikace v časopise Science. Graule řekl, že šlo o vůbec první robotický hmyz. Nová studie mu umožnila přistát na jakémkoli povrchu. Přistání je důležité pro nashromáždění důležité energie, kterou malé bezpilotní letouny potřebují.  

 

 

Zdroj: Popular Science, Huffington Post, Livescience.com, China News, Zet

Roboti: Zachránci lidských životů nebo počátek záhuby naší civilizace Foto: QinetiQ: Modular Advanced Armed Robotic System (MAARS)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.