Íránský prezident Rúhání obhájil funkci už v prvním kole voleb

Reformní íránský prezident Hasan Rúhání obhájil už v prvním kole prezidentských voleb svůj mandát. V pátek získal výrazně přes 50 procent odevzdaných hlasů. Podle agentury Reuters jeho znovuzvolení dnes oznámila íránská státní televize.

Íránské ministerstvo vnitra po sečtení takřka všech hlasovacích lístků uvedlo, že Rúháního podpořilo více než 58 procent voličů. Jeho hlavní soupeř, konzervativní duchovní Ebráhím Raísí, dostal necelých 40 procent.

Náměstek ministra vnitra Alí Asghar Ahmadí novinářům na tiskové konferenci sdělil, že hlasovalo více než 40 milionů oprávněných voličů a volební účast tak přesáhla 70 procent. Po sečtení téměř 39 milionů hlasů měl Rúhání 22,8 milionu, zatímco Raísího volilo 15,5 milionu lidí. Zbylí dva kandidáti dostali dohromady méně než milion hlasů.

Vítězství prozápadní hlavy státu dává podle Rúháního stoupenců naději, že se osmdesátimilionová klerikální země bude nadále otevírat západnímu světu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Íránský prezident Rúhání obhájil funkci už v prvním kole voleb Foto: Hasan RÚHÁNÍ; Zdroj: ČTK/AP/Ebrahim Noroozi

reklama

Další články

 1. Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

  Společnost ·

  Podpora prezidenta Donalda Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agent…

 2. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

  Společnost ·

  Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

 3. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

  Byznys ·

  Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.