Írán závažně porušuje lidská práva, EU proto prodlužuje sankce

Evropská unie ve čtvrtek prodloužila sankce proti Íránu. Důvodem je závažné porušování lidských práv v zemi. Sankce byly prodlouženy o rok do 13. dubna 2019. Informaci zveřejnil Brusel ve svém tiskovém prohlášení.

Sankce zahrnují zákaz cestování po Evropské unii pro 82 osob a zmrazení jejich majetku, tato sankce se týká i jedné právnické osoby. Dále také platí zákaz dovážet do Íránu zboží, které by mohlo být použito k represím, a zařízení pro sledování telekomunikačních sítí. Tyto sankce vůči Teheránu byly poprvé zavedeny již v roce 2011, uvádí se v prohlášení členských zemí Evropské unie.

Část sankcí vůči Íránu byla již v roce 2016 zrušena poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky dohody s velmocemi z roku 2015 ohledně svého jaderného programu.

Írán tehdy dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Iráku.

Před měsícem se ale objevily informace, že Británie, Francie a Německo navrhují opět nové sankce vůči Teheránu kvůli íránskému balistickému programu a roli země v syrské válce, kde podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán závažně porušuje lidská práva, EU proto prodlužuje sankce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pět inovací, po kterých lidé touží nejvíce

  Tech ·

  Ve světě prakticky každodenně přibude nová technologická hračička. Ruku v ruce s tím narůstá i počet nových inovací. Jaké se lidem líbí nejvíce a které z nich mají nej…

 2. Počet poprav globálně i nadále klesá

  Společnost ·

  Počet poprav ve světě se loni oproti roku 2015 snížil o bezmála 40 %. Informace vycházejí z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní…

 3. Britské ponorky se na rozkaz přesunuly k Sýrii

  Společnost ·

  Britské ponorky se přesunuly na místa, z jakých budou schopny raketami zasáhnou Sýrii. Učinily tak důsledkem rozkazu, který má představovat přípravu na možný útok prot…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.