Írán zažívá nebývalý boom cestovního ruchu, země láká mladé turisty z Evropy

Írán zažívá velký návrat v oblasti cestovního ruchu. Do konce března 2017 navštívilo zemi více než šest milionů lidí. V porovnání s minulým rokem tak počet turistů vzrostl o více než 50 procent. Oproti roku 2009 dokonce stoupl trojnásobně. Zájem turistů o Írán je větší po uzavření jaderné dohody mezi Teheránem a ostatními světovými mocnostmi. Touto dohodou došlo totiž ke zrušení velkého množství sankcí. O situaci s ohledem na íránský cestovní ruch informoval zpravodajský portál CNN.

Díky zrušeným sankcím projevily o zemi zájem evropské letecké společnosti, mezi něž patří British Airways nebo Lufthansa. Ty totiž obnovily přímé lety do Íránu. Íránské úřady na druhé straně naopak uvolnily vízové povinnosti. 

S rostoucím zájmem o destinaci roste rovněž logicky poptávka po ubytování. To je fakt, jenž pomáhá vytvářet příležitosti pro místní podnikatele a zahraniční společnosti. Mezi nimi ovšem figurují rovněž i firmy, jež se obávají toho, že americký prezident Donald Trump shodí ze stolu novou jadernou dohodu a uvalí na Írán nové sankce. 

Hotelové řetězce mají ale jiný názor a snaží se na území Íránu uspokojit potřeby čím dál tím většího počtu zahraničních turistů. Francouzský Accor podle CNN je prvním řetězcem, jenž v roce 2015 v Íránu otevřel dveře svého nového hotelu. V současnosti již provozuje v zemi středního východu dvě ubytovací zařízení.

Nový hotel se chystá v následujícím roce otevřít rovněž španělský řetězec Melia. Skupina Rotana ze Spojených arabských emirátů začátkem roku 2017 otevře také nový hotel a do roku 2020 další tři.

O íránský trh se zajímá ovšem mnoho dalších hráčů. Írán totiž podle CNN chce do roku 2025 přilákat do země více než 20 milionů návštěvníků.

Růst turismu svědčí i malým podnikatelům

Mezi zájemce o tamní cestovní ruch patří především mladí turisté z Evropy a Asie. Zajímá je především historie a kulturní dědictví země. Nejvíce populárními místy jsou starobylá města Isfahán a Šíráz. Dalším velice populárním místem je starověké město Persepolis, jež patří ke světovému dědictví UNESCO.

Na zajímavé výdělky plynoucí z ubytování mohou dosáhnout i běžní Íránci. Mnoho z cestujících se totiž shání po levném ubytování. Říká to alespoň Jalal Rašedi, který v zemi provozuje pět ubytoven. Nocleh se snídaní u něj vyjde na pouhých patnáct dolarů za noc. Cena rovněž zahrnuje přístup na internet.

„Během posledních několika let jsme zaznamenali nárůst počtu mladých turistů,“ řekl Rašedi CNN. Podle jeho slov jsou mladí, zvědaví, dobrodružní a chtějí zjistit pravdu o Íránu. Většinou si ale vybírají ubytovny.

Lidé, kteří prahnou po návštěvě Íránu, musí brát v potaz, že některé sankce jsou i nadále v platnosti. Země má například velmi malé napojení na mezinárodní bankovní společnosti. Kreditní karty ze Západu tak zde není možné použít.  

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Írán zažívá nebývalý boom cestovního ruchu, země láká mladé turisty z Evropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.