Írán úspěšně otestoval raketu, nyní s ní může do vesmíru vyslat satelit

Írán ve čtvrtek zdárně otestoval nosnou raketu Simorgh, pomocí níž je schopný do vesmíru vyslat satelit. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní televize. „Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh,“ uvedla televize s tím, že raketa je schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit. Americké ministerstvo zahraničních věcí označilo zkoušku za provokaci a porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Ačkoli testování přichází ve chvíli, kdy Spojené státy kritizují Írán kvůli jeho balistickému programu, zkouška jako ta čtvrteční podle agentury AP není v rozporu s jadernou dohodou, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi.

Představitelé Spojených států nicméně tvrdí, že íránský krok je v rozporu s duchem dohody z roku 2015, která předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Teherán sáhl k testu v době, kdy čelí ze strany Spojených států kritice kvůli svému balistickému programu. Ačkoli zkouška není přímo v rozporu s textem jaderné dohody, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi, americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že krok Íránu je v rozporu s duchem této dohody. Úmluva předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

„Považujeme to za pokračování vývoje balistických raket,“ prohlásila o testu mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. „Považujeme to za provokaci,“ dodala.

Írán se věnuje programu vysláni satelitů již řadu let. Západní státy se však obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V říjnu loňského roku šéf íránské vesmírné agentury poprvé projevil zájem spolupracovat s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Írán přitom nabídl, že se podělí o své vědecké poznatky a informace ze satelitů s dalšími státy.

 

 

Zdroj: ČTK

Írán úspěšně otestoval raketu, nyní s ní může do vesmíru vyslat satelit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Severní Korea nejspíš odpálí další raketu

    Společnost ·

    Severní Korea se podle Spojených států chystá na testování další rakety. Agentuře AFP to sdělil pod podmínkou anonymity zdroj z Pentagonu. K odpálení rakety pravděpodo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.